Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tablica pamięci prof. Franciszka Janika

Ludzie, Historia, Lotnictwo cywilne, 03 lipca 2019

18 czerwca odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Franciszkowi Janikowi na fasadzie budynku przy ul. Grójeckiej 40A, w którym mieszkał po wojnie i tu zmarł w 1975. Obecnie mieszka tam jego wnuk, Jan Stępiński.

Tablicę poświęconą prof. Franciszkowi Janikowi odsłonili Jan Stępiński, Katarzyna Łęgiewicz, Jacek Bogdański i Andrzej Stokłosa / Zdjęcie: Lesław Karst

Franciszek Janik był wybitnym człowiekiem lotnictwa: konstruktorem , naukowcem, wykładowcą akademickim jak też skoczkiem spadochronowym, pilotem szybowcowym, samolotowym i balonowym – zwycięzcą w zawodach Gordona Bennetta w 1938.

Inicjatywa upamiętnienia sławnego sąsiada powstała wśród mieszkańców tej kamienicy a osobą ,która zaczęła starania formalne na jej umieszczenie, uzyskiwanie zgodnie z procedurami różnych zgód i pozwoleń była mieszkanka domu Barbara Stasz, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Uzyskano poparcie i pomoc organizacyjną ze strony Urzędu Dzielnicy Warszawa Ochota, a burmistrz Dzielnicy Katarzyna Łęgiewicz objęła uroczystość swoim patronatem. Projekt tablicy przygotował Tomasz Tuszko, a wykonanie zrealizowała spółka Witraże Tomasza Bielińskiego.

W realizacji uroczystości zaangażowany był też Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa, bo prof. Janik. był jednym z tych którzy reaktywowali po wojnie działalność Klubu Seniorów Lotnictwa, jak też był członkiem jego prezydium.

Prof. Janik był też aktywnym członkiem Aeroklubu Warszawskiego zarówno przed, jak i po wojnie. I jako jeden z rekwizytów na uroczystości towarzyszył kosz balonu udostępniony przez Aeroklub Warszawski, a palnikami gazowymi oddawano saluty honorowe podczas uroczystości. Gościem honorowym był Jacek Bogdański, który wraz z Mateuszem Rękasem zwyciężyli w edycji zawodów Gordona Bennetta w 2018. Ich wygrana była nawiązaniem do zwycięstwa prof. Janika w 80-lecie jego sukcesu.

Uroczystość prowadził prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Lesław Karst. Postać prof. Janika i jego dokonania przedstawił doktorant profesora, prof. Robert Rowiński. Występowali tez Katarzyna Łęgiewicz, Barbara Stasz, prof dr hab. inż. Janusz Frączek dziekan Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej (przypominając pracę prof. Janika na Wydziale Lotniczym PW) oraz Jacek Bogdański wspominając szczegóły zwycięskiego lotu.

W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele instytucji lotniczych i miłośnicy lotnictwa, m.in. Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Aeroklubu Polskiego, Rady Seniorów AP, Stowarzyszenia Lotników Polskich, Stowarzyszenia absolwentów Szkoły w Dęblinie i Klubu Pilotów Doświadczalnych .

Tablicę prof. Janika odsłonili : Jan Stępiński, Katarzyna Łęgiewicz, Jacek Bogdański i Andrzej Stokłosa. Obok tablicy poczty sztandarowe wystawił Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa i Technikum Lotnicze nr 9. Potem delegacje instytucji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów i wysłuchano Marsza Lotników.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.