Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Estonia kupiła karabinki LMT

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 lipca 2019

Państwowy ośrodek inwestycji obronnych MO Estonii (RKIK, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) zawarł z amerykańską Lewis Machine & Tool Company (LMT)  kontrakt na dostawy 16 tys. karabinków automatycznych MLCPS na nabój NATO 5,56 x 45 mm i CQBMWS na nabój NATO 7,62 x 51 mm. Broń jest przeznaczona dla estońskich sił zbrojnych i struktur bezpieczeństwa. Jako pierwszy ma ją otrzymać Scoutspataljon (batalion skautów) 1. Brygady piechoty z Tapa.

Wynikająca z oferty przetargowej wartość kontraktu wyniosła 27,7 mln euro. Dostawy karabinków mają się rozpocząć w 2020. Powinny potrwać 2 lata.

Szef RKIK Priit Soosaar (z lewej) i prezes LMT Karl Lewis podpisują kontrakt na dostawę karabinków automatycznych do Estonii, 2 lipca 2019, Davenport, Iowa, USA. Za nimi senator Joni Ernst (R-Iowa) i ambasador Estonii w US Jonatan Vseviov / Zdjęcie: MO Estonii

Karabinki LMT zostały wybrane w grudniu 2018 w wyniku przetargu realizowanego przez RKIK. W sierpniu 2017 przystąpiło do niego 14 oferentów. Do oceny dopuszczono 8 ofert złożonych przez Lewis Machine & Tool Company, Patriot Ordnance Factory, SIG Sauer, Heckler & Koch, Česká Zbrojovka, Israel Weapon Industries, Fabrykę Broni Łucznik – Radom oraz konsorcjum Beretta i Sako. W styczniu 2018 cztery pierwsze z nich wybrano do finałowego etapu przetargu, w tym testów oferowanych karabinków w Estonii.

Przeciwko decyzji Estonii dwukrotnie (w grudniu 2018 i marcu 2019) protestował SIG Sauer, co opóźniło zawarcie kontraktu. Oferta SIG Sauer była tańsza (27,6 mln euro) niż LMT. Najdroższą ofertę złożył Heckler & Koch (45,5 mln euro).


Drukuj Góra