Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy Fateh dla Iraku

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 16 maja 2009

Wczoraj w bazie morskiej La Spezia odbyła się uroczystość przekazania marynarce wojennej Iraku, pierwszej z 4 zamówionych dużych łodzi patrolowych typu Fateh. 53-metrowa jednostka będzie największą w arsenale morskim Irakijczyków.


Patrolowce typu Diciotti mają załogę 30 marynarzy (wersja iracka - 38) i wyporność 393 t. 2 diesle Isotta Fraschini V1716 T2 MSD, zapewniają prędkość maksymalną 23 w. Uzbrojenie wersji podstawowej to armata kalibru 25 mm

15 lutego 2006 przedstawiciele irackiego ministerstwa obrony i włoskiej Fincantieri, zawarli porozumienie o budowie 4 zmodernizowanych jednostek typu Diciotti, wykorzystywanych przez straże przybrzeżne Włoch i Malty. W Iraku będą występować pod nazwą Fateh (zwycięstwo). Razem z 5 mniejszymi łodziami patrolowymi typu Predator i 35 łodziami inspekcyjnymi, będą służyć do ochrony irackiej, morskiej strefy ekonomicznej (dodatkowo na Tygrysie działa 10 kutrów rzecznych). Pozostałe okręty będą przekazywane odbiorcy co 3 miesiące.

W trakcie ostatniej uroczystości, pierwszą jednostkę typu Fateh, odebrała delegacja pod przewodnictwem gen. Babakera Baderkhan Al Zibariego, szefa sztabu irackich sił zbrojnych. Okręt już wkrótce wyruszy w podróż przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski i Morze Czerwone, do Um-Qasr. Przebycie ok. 9000 km zajmie 38-osobowej załodze ok. 20 dni. Irakijczycy szkolą się we Włoszech od początku roku.

Przygotowanie załóg jest części kontraktu na dostawy patrolowców. Jego całkowita wartość to 80 mln Euro.


Drukuj Góra