Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zdjęcie Litwy nielegalnie skonfiskowane

Strategia i polityka, 18 maja 2009

Ministerstwo obrony Litwy wydało oficjalne oświadczenie, piętnujące skonfiskowanie przez Rosjan i Białorusinów zdjęć i filmów lotniczych Litwy, uzyskanych w ramach programu Otwarte Niebo.

Zdjęcia lotnicze mają służyć do weryfikacji wykonania postanowień międzynarodowego traktatu o ograniczeniu liczebności sił konwencjonalnych w Europie. W 1992 kilkanaście państw starego kontynentu podpisało w Helsinkach umowę, o zgodzie na loty rozpoznawcze na terytorium własnych państw. Dokument wszedł w życie w 2002. Litwa ratyfikowała porozumienie 2 lata później.

W maju - zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem - lot rozpoznawczy nad terytorium Litwy, przeprowadzili specjaliści z Rosji i Białorusi, na pokładzie samolotu An-30B. Niestety, po wylądowaniu na lotnisku Szeremietiewo, filmy ze zdjęciami zostały zabrane, niezgodnie z postanowieniami traktatu Otwarte Niebo.

Umowa stanowi bowiem, że filmy są opracowywane wspólnie, przez przedstawicieli państw prowadzących inspekcję i kraju, nad którym było prowadzone rozpoznanie. Ci ostatni powinni również otrzymać kopie sporządzonych materiałów.W przypadku ostatniego lotu, strona rosyjsko-białoruska nie spełniła żadnego z tych warunków. Wilno uznało incydent za poważne naruszenie postanowień traktatu Otwarte Niebo. Minister spraw zagranicznych wysłał w tej sprawie oficjalną notę do swojego rosyjskiego odpowiednika.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.