Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezydent FR na dnie Zatoki Fińskiej

Marynarka wojenna, Historia, 27 lipca 2019

Prezydent FR, Władimir Putin zanurzył się dziś w batyskafie C-Explorer 3.11 na miejsce zatopienia okrętu podwodnego Szcz-308 Siemga na dnie Zatoki Fińskiej. Okręt z czasów II wojny światowej (ros. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej) spoczywa na głębokości ok. 50 m. W czasie ekspedycji jeden z nurków przymocował tabliczkę pamiątkową. Przygaszono wówczas światła i uczestnicy ekspedycji uczcili pamięć poległych podwodniaków minutą ciszy.

Prezydent FR, Władimir Putin zanurza się w batyskafie C-Explorer 3.11 na miejsce zatopienia okrętu podwodnego Szcz-308 Siemga na dnie Zatoki Fińskiej. Okręt z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej spoczywa na głębokości ok. 50 m / Zdjęcie: MO FR

Ekspedycję Hołd okrętom wielkiego Zwycięstwa przygotowała fundacja kierowana przez Konstantina Bogdanowa. Opowiedział on prezydentowi Putinowi, ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu i dowódcy WMF Nikołajowi Jewmienowowi o walkach okrętów podwodnych na Bałtyku, a losach okrętu Siemga w szczególności. Zanurzenie członków ekspedycji trwało 30 minut.

Stępka pod okręt podwodny Szcz-308 Siemga została położona w 1930. Włączono go w skład Floty Bałtyckiej w 1935. We wrześniu 1942, po zatopieniu trzech niemieckich statków transportowych, okręt zaginął. Później został uznany za zatopiony.

Wrak Szcz-308 Siemga odnaleziono 2 maja 2018 na północ od wyspy Balszoj Tiuters (fin. Tytärsaari). Po identyfikacji ustalono, że okręt zatonął między 24 a 26 października 1942 po wybuchu niemieckiej miny. Zginęło wówczas 40 marynarzy.

Władimir Putin opuszczał się na dno różnych akwenów już kilka razy. W 2009 najpierw w akwalungu, a później w batyskafie Mir-1 zanurzył się w jeziorze Bajkał. W sierpniu 2011 zapoznawał się w akwalungu z odkryciami archeologicznymi na dnie Zalewu Tamańskiego w Cieśninie Kerczeńskiej. Wydobył wówczas dwie amfory. W lipcu 2013 opuścił się w batyskafie na dno Zatoki Fińskiej na miejsce zatonięcia w XIX wieku fregaty Oleg. Po raz ostatni, w 2015 rosyjski prezydent zanurzył się w batyskafie w pobliżu Krymu. Na głębokości 80 m oglądał wówczas pozostałości po okręcie z IX-X wieku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.