Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wodowanie Zodiaka II

Marynarka wojenna, 27 lipca 2019

Zodiak II – nowy statek dla Urzędu Morskiego w Gdyni został zwodowany 26 lipca w stoczni Remontowa Shipbuilding.Jest to pierwsza z dwóch jednostek wielozadaniowych typu B816 zamówionych w Remontowej dla polskich urzędów morskich. Remontowa Marine Design & Consulting. Zastąpią one używane dotychczas dwa blisko 40-letnie statki typu B91: Zodiaka i Planetę, które do służby weszły w latach 1982-83.

Wodowanie Zodiaka II / Zdjęcia: Michał Szafran

Wielozadaniowe statki B618 zostały zaprojektowane przez należące do grupy Remontowa biuro projektowe Marine Design & Consulting Sp. z o.o. Mają one długość 60 m, szerokość 12,8 m i zanurzenie 3,5 m. Osiągać będą prędkość 13 w. W codziennej eksploatacji będą wykorzystywane do obsługi morskiego oznakowania nawigacyjnego, tj. transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, jak również do wykonywania pomiarów hydrograficznych, do zwalczania rozlewów olejowych i gaszenia pożarów oraz do holowania i lodołamania.

Umowę na ich budowę o wartości 213,615 mln zł zawarto 5 marca 2018 pomiędzy Urzędem Morskim w Szczecinie (organizatorem przetargu) a stocznią Remontowa Shipbuilding. Z tej kwoty 85% środków zostanie pokrytych ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Budowa pierwszej jednostki – B618/1 czyli zwodowanego właśnie Zodiaka II rozpoczęła się 20 sierpnia 2018, kiedy to miało miejsce pierwsze palenie blach. Uroczystość położenia stępki odbyła się 29 października 2018. W budowie znajduje się również B618/2, stępkę którego położono 7 marca br.

Na podstawie informacji Przemysława Gurgurewicza
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.