Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tureckie transportery dla Uzbekistanu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 12 sierpnia 2019

Do Uzbekistanu dotarła partia 24 tureckich transporterów Ejder Yalçin 4x4. Taką informację podała uzbecka telewizja O’ZBEKISTON 24. W Uzbekistanie pojazd został nazwany Dragon. Pojazdy będą w przyszłości wytwarzane przez rodzime zakłady we współpracy z tureckim przedsiębiorstwem Nurol Makina.

W ramach porozumienia z 2017 uzbecka spółka UzAuto weźmie udział w produkcji transporterów. Uz Auto ma wyprodukować łącznie 1000 pojazdów. Transportery będą produkowane również dla odbiorców zagranicznych.

Transporter znalazł już odbiorców w siłach zbrojnych i formacjach porządkowych kilku państw / Zdjęcie: Nurol Makina

Ejder Yalçin to transporter opancerzony klasy MRAP. Jego masa własna to 14 ton, lecz może się różnić zależnie od konfiguracji pojazdu. W wariancie transportera piechoty mieści do 12 osób, w tym dwóch członków załogi. Zapewnia ochronę przed ostrzałem bronią małokalibrową i odłamkami. Ponadto ma podwyższoną odporność na wybuchy min i IED dzięki wannie kadłuba w kształcie litery V. Napędza go 375-konny diesel. Pojazd występuje w kilku wariantach specjalistycznych. Jego ładowność to 4 tony. Może być wyposażony w różnego typu moduły uzbrojenia. Uzbekistan wybrał pojazdy wyposażone w otwartą obrotnicę z km kal. 7,62 mm.

Transporter został po raz pierwszy zaprezentowany na targach IDEF w 2013. Dotychczas transportery Ejder Yalcin 4x4 zostały zakupione przez Turcję, Katar, Senegal, Tunezję i Węgry, a w wersji 6x6 także przez Gruzję.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.