Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powstańczy i wrześniowy PT-91M2 na defiladzie

Przemysł zbrojeniowy, Historia, 14 sierpnia 2019

Jedną z  atrakcji parady wojskowej w Katowicach 15 sierpnia 2019 (ruszyć ma o 14:00) będzie przejazd znaczącego dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, a symbolicznego dla Śląska – zmodernizowanego w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy czołgu PT-91M2. Po raz pierwszy szerokiej publiczności krajowej zostanie zaprezentowany wóz w specjalnym malowaniu w barwach zwycięskiego dla Polaków III Powstania Śląskiego (2/3 maja – 5 lipca 1921) – z jednej strony i w kamuflażu wozów bojowych kampanii wrześniowej – z drugiej.

Powstańczy i wrześniowy PT-91M2 z ZM Bumar-Łabędy podczas nocnych przygotowań do katowickiej defilady...

Prawa strona wozu otrzymała szarą barwę powstańczych, zdobycznych samochodów pancernych oraz pociągów pancernych z lat 1919 – 1921, zaś lewa – piaskowo-brązowo-zielony kamuflaż polskich czołgów 7TP i tankietek TK i TKS z września 1939. Lewej stronie PT-91M2 patronuje wódz III Powstania Śląskiego – wybitny polityk chrześcijańskiej demokracji – Wojciech Korfanty (szykanowany i więziony przez obóz piłsudczykowski, zmarł w sierpniu 1939), prawej zaś, jeden z asów wrześniowych polskiej broni pancernej – plut. podchorąży Edmund Roman Orlik. Dowodził on tankietką TKS z 71. dywizjonu pancernego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, uzbrojoną w działko kal. 20 mm, za pomocą którego w kilku starciach udało mu się zniszczyć na pewno kilka niemieckich czołgów. W jednym z nich ex-czechosłowackim lekkim PzKpfw 35(t), trafionym przez Orlika 18 września 1939 zginął potomek książęcej rodziny panującej w Raciborzu – Victor IV Albrecht von Ratibor (jego brat – Franciszek I Albrecht został wtrącony do Dachau). Po wojnie i ukończeniu Politechniki Wrocławskiej Orlik –  bohater Września 1939 osiadł na Śląsku – w Opolu.

...i wóz w pełnej krasie pokazywany wcześniej jedynie mieszkańcom Śląska / Zdjęcia: ZM Bumar-Łabędy


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.