Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyrok za zniszczenie pocisków

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, Ludzie, 17 sierpnia 2019

Sąd garnizonowy na Krymie wydał wyrok na dwóch żołnierzy Floty Czarnomorskiej z jednostki wojskowej 59882 z bazy Saki na Krymie. 1 października 2017 ok. 13:30 doprowadzili oni podczas prac serwisowych do wystrzelenia pocisku powietrze-powierzchnia H-29TD (izd. 63M). Sąd ocenił wartość strat, które spowodowali, na 46 571 866 mln rubli (ok. 2,75 mln PLN). Aleksiej Czebanow został w związku z tym skazany na ograniczenie służby wojskowej na rok i trzy miesiące z potrąceniem 15% jego dodatku pieniężnego na dochody państwowe, a Nikołaj Zwieriew na rok z potrąceniem 10% jego dodatku pieniężnego na dochody państwowe. Okresy kary nie będą zaliczane do wysługi lat żołnierzy.

Pociski powietrze-powierzchnia H-29TD testowano po powrocie z lotu, w którym stanowiły uzbrojenie wielozadaniowego myśliwca Su-30SM / Zdjęcie: MO FR

W czasie prac prowadzonych przez obu żołnierzy 1 października 2017 doszło do uruchomienia pironabojów startowych serwisowanego pocisku. 700-kg H-29TD o długości ponad 4 m wyłamał drzwi i część ściany hangaru. Wcześniej zniszczył inny pocisk tego typu oraz uszkodził aparaturę kontrolno-pomiarową Oka. Na szczęście nie doszło do wybuchu głowicy bojowej o masie ok. 100 kg.

Śledztwo wykazało, że podczas prac żołnierze nie zdjęli pokrywy urządzeń kontrolnych pocisku i nie sprawdzili blokady systemów startowych. Bez wykonania tych czynności rozpoczęli test pocisku. W efekcie, po włączeniu prądu doszło do odpalenia pironabojów i uruchomienia silnika pocisku. Według sądu, dwa pociski kosztowały po 18,459 mln rubli, a uszkodzenia aparatury i hangaru wyceniono na 9,5 mln rubli.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.