Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy automatu ładowania dla M1299

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 sierpnia 2019

Na amerykańskim poligonie doświadczalnym Yuma rozpoczęto testy automatu ładowania dla systemu uzbrojenia artyleryjskiego kal. 155 mm ERCA. Zautomatyzowanie systemu ładowania nowych haubic ma pozwolić na uzyskanie wyższej szybkostrzelności przez amerykańską artylerię lufową.

Informacja o testach została potwierdzona przez Dante Mucaro, szefa testów systemu ERCA (Extended Range Cannon Artillery). Sam system ERCA składa się z nowej armaty M907 kal. 155 mm z lufą o długości 58 kalibrów i testowanego obecnie systemu ładowania. Ponadto dla systemu jest przeznaczony nowy pocisk XM1113 wraz z ładunkiem XM654. Za pomocą amunicji XM1113 możliwe jest już teraz osiągnięcie zasięgu do 70 km. W przyszłości zasięg ma wzrosnąć do ponad 100 km.

Automat ładowania ma zapewnić szybkostrzelność na poziomie 10 strzałów na minutę / Zdjęcie: Ana Henderson

Trwające testy dotyczą na razie pomniejszonego automatu ładowania. Mieści jedynie 5 naboi. Jeśli automat przejdzie testy pomyślnie, zostanie zbudowany jego docelowy wariant o większej pojemności. Rozpoczęcie testów finalnego rozwiązania planowane jest na październik bieżącego roku.

ERCA jest głównym elementem nowego systemu artyleryjskiego dla armii amerykańskiej. System został oznaczony jako M1299 i zastąpi w przyszłości armatohaubice M109 Paladin. M1299 ma kadłub i wieżę tożsame z M109A7 Paladin. Oznacza to zatem całkiem nową konstrukcję względem wcześniejszych wersji M109. Stąd też nastąpiła zmiana oznaczenia z M109A8 na M1299. Kadłub M109A7 i M1299 jest oparty na konstrukcji bwp M2 i transportera AMPV. Ujednolicone podwozia niewątpliwie przyczynią się do redukcji kosztów obsługi pojazdów.

Do wstępnych testów pojemność systemu ładowania została zredukowana do 5 naboi / Zdjęcie: Ana Henderson

Pierwszy batalion armatohaubic M1299, jeszcze bez automatu ładowania, ma wejść do służby w 2023. Zaś drugi batalion, już z gotowym z automatem, w 2024.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.