Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indonezyjczycy wybrali morską 57.

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 20 sierpnia 2019

Flota indonezyjska wybrała jako oręż artyleryjski dla swoich małych okrętów rakietowych KCR-60M uniwersalne armaty morskie BAE Systems Bofors 57 Mk3. Wstępna umowa przewiduje dostawę 4 systemów dla 4 jednostek. Dwóch zbudowanych już w indonezyjskiej państwowej stoczni PT Palindo Maritime Indonesia w Surabaya i dwóch znajdujących się dopiero w budowie. Porozumienie europejskiego dostawcy z azjatycką spółką stoczniową przewiduje produkcję armat w zakładach BAE Systems w Karslkoga w Szwecji i systematyczną dostawę broni w gotowych wieżach od 2020 do końca 2021.

Tak wyglądać mają okręty typu Sampari po ich uzbrojeniu w szwedzkie 57. i docelowe systemy pocisków przeciwokrętowych / Rysunek: TNI-AL

Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut (TNI-AL) – marynarka wojenna Indonezji przejęła 28 czerwca 2014 pierwszy z okrętów wypierających 460 ton i o długości 59,8 m – stąd oficjalny symbol serii – KCR-60M (Kepal Cepat Rudal 60 m). Jednostki uzbrojono wtedy w 40-mm działa Boforsa z zaplanowaną zabudową na rufowym pokładzie każdej z nich dwóch podwójnych wyrzutni pocisków przeciwokrętowych. Flota indonezyjska ma już w linii cztery KCR-60, które od nazwy pierwszego okrętu, określane są jako typ Sampari. Dwa pierwsze: KRI Sampari i Tombak pozostaną z działami kal. 40 mm, dwa następne – Halasan i Kerambit otrzymają już nowe 57. Boforsa. O takim rozwiązaniu kwestii uzbrojenia typu Sampari mówiło się już od dawna, ale dopiero teraz pojawiły się w Indonezji środki finansowe na jego realizację.

Działa te, oferowane także swego czasu dla jednostek Marynarki Wojennej RP, użytkują prócz Szwecji także siły morskie USA, Kanady, Finlandii i Meksyku – przede wszystkim na pokładach jednostek przeznaczonych do operacji na wodach przybrzeżnych.

W sumie Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Laut (TNI-AL) planuje wcielenie do linii 18 małych jednostek rakietowych typu Sampari. Okręty nr 5 i 6 mają być bardziej zaawansowane technologicznie, co także związane jest z nowym uzbrojeniem artyleryjskim. Otrzymają one system zarządzania walką C-flex duńskiej spółki Terma.

Kontrakt na 4 dalsze (prócz 4 już zbudowanych) jednostki typu Sampari stocznia z Surabaya otrzymała 28 grudnia 2018. Opiewał on na ekwiwalent 195 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.