Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sojuz z Fiodorem na pokładzie

Astronautyka, 22 sierpnia 2019

Dziś o 6:38 czasu moskiewskiego z płaszczyzny startowej nr 31 kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1a z satelitą załogowym Sojuz MS-14. Na jego pokładzie nie ma kosmonautów. Znajduje się natomiast antropomorficzny robot Fiodor (Skybot F850) i zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK, ros. MKS, ang. ISS).

Sojuz 2.1a startuje do lotu w kierunku MSK. Robot Fiodor mówi w tej chwili: Pojechali, jak w pierwszym locie w Kosmos powiedział Jurij Gagarin. Fidorowi towarzyszy mały robot Marusia / Zdjęcie: Roskosmos

Po 529 sekundach satelita znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Prawidłowo otwarły się jego panele słoneczne. Teraz MS-14 będzie przemieszczać w kierunku MSK. Lot ma odbywać się według typowego, dwudobowego schematu. Połączenie zaplanowano na 8:31 czasu moskiewskiego 24 sierpnia.

Dzisiejszy start jest pierwszym z użyciem rakiety Sojuz 2.1a z satelitą załogowym. Jest traktowany jako test. Od 2002 takie misje wykonywała rakieta Sojuz-FG. Sojuz 2.1a wynosiła w kierunku MSK jedynie satelity towarowe.

Zmiana wynika z braku dostaw analogowych systemów sterowania Sojuza-FG z Ukrainy. W Sojuz 2.1 stosowany jest rosyjski system cyfrowy. Roskosmos dysponuje jeszcze jednym Sojuzem-FG, który ma zostać wykorzystany pod koniec września 2019.

Robot Fiodor zbudowała kompania Androidnaja tiechnika na zamówienie Funduszu badań perspektywicznych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na MSK leci wersja Skybot F850. Robot ma monitorować parametry MSK związane z bezpieczeństwem lotu i służyć do eksperymentów związanych z działaniami poza stacją. W niektórych z nich będzie awatarem kosmonauty Aleksandra Skworcowa.

Sztuczny kosmonauta ma przebywać na pokładzie MSK 17 dni. Jego lot ubezpieczono na 4,4 mld rubli.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.