Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Delta IV z satelitą GPS III

Astronautyka, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 23 sierpnia 2019

22 sierpnia 2019 o 9:06 czasu lokalnego (13:06 GMT) z wyrzutni na przylądku Canaveral (Space Launch Complex 37) wystartowała rakieta nośna ULA Delta IV M. Na jej szczycie znajdował się satelita GPS trzeciej generacji. Po 4 min. 30 s zakończył pracę pierwszy stopień rakiety. Po 53 minutach satelita został umieszczony wstępnie na zaplanowanej orbicie. Później wielokrotnie włączano silniki korygujące, by satelita znalazł się na ostatecznej pozycji.

Rakieta nośna ULA Delta Medium+ startuje z Space Launch Complex 37 na przylądku Canaveral z satelitą GPS III Magellan, 22 sierpnia 2019, 9:06 EDT / Zdjęcie: ULA

Satelita GPS III Magellan został zbudowany przez Lockheed Martina na bazie platformy A2100. Jego start był co najmniej czterokrotnie odkładany. Satelita ma być 3 razy dokładniejszy niż urządzenia poprzedniej generacji. Jest też bardziej odporny na zakłócenia.

Start pierwszego satelity GPS trzeciej generacji dla potrzeb US Air Force miał miejsce w grudniu 2018. Wykorzystano wówczas rakietę nośną Falcon 9 prywatnej kompanii SpaceX.

Wczorajszy start był 29. i ostatnim rakiety Delta IV w konfiguracji Medium+. Była to 135 misja rakiety United Launch Alliance (ULA) – spółki Boeinga i Lockheed Martina, która powstała 2006. W kolejne dekadzie rakiety rodziny Delta mają być zastępowane przez nowocześniejsze Vulcany, które z czasem powinny zastąpić także rakiety Atlas V.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.