Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudane połącznie MS-14 z MSK

Astronautyka, 24 sierpnia 2019

Rosyjskiemu pojazdowi kosmicznemu MS-14 z robotem antropomorficznym Fiodor, nazywanym też FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research), nie udało się połączyć z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (MSK). Powodem okazało się niewłaściwe działanie wzmacniacza systemu zbliżania i łączenia Kurs-NA. Oba zestawy systemu nie potrafiły prawidłowo zidentyfikować celu na powierzchni stacji.

Ośrodek sterowania lotami podczas nieudanej próby połączenia pojazdu MS-14 z Międzynarodową Stacją Kosmiczną / Zdjęcie: Roskosmos

W czasie próby połączenia, zaplanowanego na 24 sierpnia o 8:30 czasu moskiewskiego, MS-14 zbliżył się do MSK na odległość 96 m. Po pojawieniu się problemów zdecydowano na jego oddalenie na 280 m. Obecnie trwają analizy powstałej sytuacji. Kolejną próbę zaplanowano na ranek 25 lub 25 sierpnia, po naprawie Kurs-NA. Ręcznie sterowane połączenie jest niemożliwe z powodu braku odpowiedniego systemu na MS-14.

Robot Fiodor zbudowała kompania Androidnaja tiechnika na zamówienie Funduszu badań perspektywicznych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na MSK leci wersja Skybot F-850. Robot (masa) składa się z 70-75% części rosyjskich. Przekłada się to na ok. 40% jego wartości. Z 48 silników poruszających Fiodorem 32 wyprodukowano w Rosji. Projektowanie robota rozpoczęto w 2014. Program pochłonął 300 mln rubli.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.