Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie ćwiczyli z T-80U

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 sierpnia 2019

Informację o ćwiczeniach opublikowała w mediach społecznościowych amerykańska 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa Greywolf z 1. Dywizji Kawalerii. Jej główny oręż stanowią czołgi M1 Abrams. Amerykańscy żołnierze odbywali ćwiczenia z południowokoreańską 3. Brygadą Pancerną. Jest to jedyna koreańska jednostka eksploatująca sprzęt proweniencji radzieckiej.

Łącznie Korea Południowa otrzymała 43 T-80U i 67 BMP-3 / Zdjęcie: 3-8 CAV (Warhorse)

W ramach ćwiczeń żołnierze mogli zapoznać się z eksploatacją czołgów T-80U. Mogli także poznać mocne i słabe strony tych czołgów. T-80U zostały przekazane Korei Południowej przez Rosję w latach 1990. Obok czołgów na półwysep trafiły także pojazdy BMP-3. Sprzęt przekazano w ramach spłaty rosyjskiego zadłużenia wobec Korei.

Czołgi T-80U były jednymi z najgroźniejszych radzieckich czołgów końca zimnej wojny. Są zbudowane w typowym dla ZSRR układzie konstrukcyjnym z odlewaną wieżą i 3-osobową załogą. Opancerzenie wieży i kadłuba stanowi pancerz wielowarstwowy. Ochronę wzmocniono dodatkowo pancerzem reaktywnym. Czołg napędza turbina gazowa GTD-1250 o mocy 1250 KM. Masa czołgu to ponad 45 ton. Główne uzbrojenie stanowi 125-mm armata gładkolufowa 2A46M-1 z automatem ładowania. Armata jest przystosowana do strzelania lufowymi ppk.

Choć testowane czołgi reprezentują standard końca lat 1980. wciąż mają istotny potencjał bojowy. Dowodem na to jest modernizacja przez Rosjan nieco starszego wariantu czołgu T-80. Służące w jednostkach arktycznych T-80BW są modernizowane do standardu T-80BWM. Według pojawiających się informacji, unowocześniono już 160 czołgów, podnosząc ich siłę ognia, przeżywalność i parametry użytkowe.

Z tych powodów zapoznanie żołnierzy USA z czołgiem T-80U jest cennym doświadczeniem. Pozwoli ono lepiej zrozumieć potencjał broni używanej przez potencjalnego przeciwnika.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.