Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożar irańskiej wyrzutni

Astronautyka, Wypadki, 31 sierpnia 2019

29 sierpnia 2019 podczas przygotowań do startu irańskiej rakiety nośnej Safir-1B z satelitą Nahid-1 z wyrzutni numer 1 centrum kosmicznego im. Chomeiniego doszło do pożaru. Najprawdopodobniej wybuchł on w czasie tankowania rakiety. Pożarowi towarzyszyło silne zadymienie. Oficjalnie podano, że satelita nie został uszkodzony.

Skutki pożaru irańskiej wyrzutni numer 1 kompleksu Semnan na zdjęciu udostępnionym przez MAXAR technologies

Co ciekawe, pożar skomentował prezydent USA Donald Trump, publikując jednocześnie wysokiej jakości zdjęcie uszkodzonej wyrzutni. Wynika z niego, że uszkodzeniom uległy stacjonarne komponenty kompleksu, mobilna wyrzutnia i pojazdy pomocnicze. Zakres uszkodzeń jest znaczny.

Znacznie wyższą jakość ma zdjęcie na ilustracji opublikowanej przez prezydenta Donalda Trumpa. Zaskakująca jest rozdzielczość i duży kąt, pod którym wykonano zdjęcie

Ilustracja opublikowana przez Trumpa nie jest oryginalna, a stanowi najprawdopodobniej zdjęcie ekranu, na którym była wyświetlana (widać m.in. odblask). Zawiera także opisy uszkodzeń, które widoczne są jedynie po północnej stronie wyrzutni. Jakość zdjęcia wskazuje na możliwość wykonania go z pokładu samolotu bezzałogowego, ale bardziej prawdopodobne, że wykonano je z satelity (US-224/KH11-15, NRO L-49), który znajdował się właśnie nad Bliskim Wschodem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.