Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wymiana więźniów między Rosją i Ukrainą

Strategia i polityka, Służby państwowe, 07 września 2019

Od kilku tygodni wiadomo było o rozmowach pomiędzy Rosją i Ukrainą na temat wymiany więźniów. Dotyczyły one m.in. 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych podczas incydentu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018, reżysera Oleha Sencowa, zatrzymanego za szpiegostwo, a z drugiej strony głównego redaktora RIA Nowosti Ukraina Kyryłło Wyszinskiego, przesłuchiwanego jako świadka w sprawie zestrzelenia malezyjskiego Boeinga realizującego rejs MH117, Władimira Cemacha z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (to jego osoba budziła podobno najwięcej emocji po stronie ukraińskiej), i ukraińskich żołnierzy, Maksima Odincowa i Aleksandra Baranowa. Pierwotnie do wymiany miało dojść 30 sierpnia, ale z nieujawnionych przyczyn została ona opóźniona.

Jeden z uwolnionych Ukraińców opuszcza pokład samolotu An-148-100B, którym przyleciał z Wnukowa do Boryspola / Zdjęcie: Twitter – Oleksiy Honcharuk

Dziś rano rosyjski samolot Tu-204 z oddziału Rossija przyleciał do Kijowa. Kilka godzin później wylądował ze zwolnionymi przez Ukraińców więźniami na lotnisku Wnukowo pod Moskwą. Z kolei ukraiński samolot An-148 przyleciał ze zwolnionymi przez Rosjan na lotnisko Boryspol pod Kijowem. Nieoficjalnie media informowały, że wśród 70 wymienionych znalazło się tylko 12 obywateli Rosji. Dopiero później strony ujawniły pełne listy wymienionych więźniów.

Strona ukraińska poinformowała, że prezydent Władimir Zełenski ułaskawił 16 Rosjan. Z kolei prezydent Władimi Putin ułaskawił 11 Ukraińców. Zełenski osobiście przybył na lotnisko w Boryspolu, by – w towarzystwie szefów resortów siłowych – powitać uwolnionych. Bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia prowadziła m.in. telewizja Hromadske.

Prezydent Zełenski poinformował, że przed wymianą kilka razy rozmawiał telefonicznie z prezydentem Putinem. Ostatni raz jeszcze dzisiaj. Wymiana więźniów jest oceniana jako dobry prognostyk dla dalszych rozmów o unormowaniu sytuacji pomiędzy Rosją i Ukrainą. Taką opinię wyraziło wielu ważnych polityków z całego świata.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.