Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2019: Nowości systemu Dominator

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 10 września 2019

Współczesne, coraz bardziej sieciocentryczne, pole walki staje się miejscem, gdzie żołnierze piechoty mają coraz mniejsze szanse na przeżycie. Z tego względu wiele państw realizuje projekty żołnierza przyszłości mające na celu poprawę tej sytuacji, a Izrael nie jest wyjątkiem. Jednymi z najistotniejszych kwestii są takie, które można zawrzeć w pytaniach: gdzie jestem, gdzie są sprzymierzeńcy, gdzie jest nieprzyjaciel bądź jakie są moje rozkazy?.

Nowości dla Dominatora to cztery urządzenia dowodzenia i kierowania (C2) przeznaczone dla żołnierzy piechoty lub dowódców pododdziałów / Zdjęcia: Elibit Systems

Odpowiedzi na te pytania ma zapewnić prezentowany przez Elbit Systems, na trwających obecnie targach DSEI 2019, projekt Dominator zawierający szereg zintegrowanych komponentów C4ISR polepszających świadomość sytuacyjną lub skracających czas reakcji na zagrożenia. System występuje w trzech wariantach masowych, zaczynając od lekkiego po podstawowy, a zawansowanym kończąc.

Nowości dla Dominatora to cztery urządzenia dowodzenia i kierowania (C2) przeznaczone dla żołnierzy piechoty lub dowódców pododdziałów.

Pierwszym są okulary balistyczne SmartEye, które dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości zapewnią dowódcom oddziałów na bieżąco dane taktyczne dotyczące lokalizacji własnej, oddziałów sojuszniczych i ostatniej znanej pozycji przeciwnika. SmartEye może też wchodzić w interakcję z systemami celowniczymi zamontowanymi na uzbrojeniu lub bezzałogowych statkach latających. Może też wyświetlać dane pozyskane przez rozpoznanie.

Drugim urządzeniem jest WristView będący małym energooszczędnym naręcznym wyświetlaczem przeznaczonym dla żołnierzy piechoty. Zapewnia on dostęp do różnych danych taktycznych bez konieczności zmiany sposobu trzymania broni.

Trzecim jest dodatkowa przeźroczysta nakładka na celownik optyczny bądź noktowizyjny SmartSight. Nakładka dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości może wyświetlać dane np. z dalmierza laserowego lub kompasu bezpośrednio przed oczami strzelca. Wszystko to zapewnia znacznie skuteczniejsze prowadzenie ognia.

Ostatnim elementem jest nakładka na gogle noktowizyjne SmartNVG, która podobnie jak powyższe rozwiązania umożliwia wyświetlanie dodatkowych informacji taktycznych dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości. Warto wspomnieć, że SmartNVG jest kompatybilna z HDMI I Androidem
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.