Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pokaz Works 11 w Zielonce

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Wojska specjalne, 26 września 2019

W Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce odbył się pokaz zorganizowany przez katowicką spółkę Works 11, która zajmuje się dystrybucją i polonizacją uzbrojenia na polskim rynku. Ważnym elementem imprezy była pierwsza w Polsce prezentacja produktów spółki Forcit Defence, których dystrybutorem w Polsce ma być Works 11. Pokaz podzielono na trzy części: produktów Forcit Defence, praktycznych strzelań z granatników jednorazowych i strzelań z granatnika RPG-7 z użyciem nowych typów amunicji.

1 sierpnia 2019 spółka Works 11 na mocy umowy z syndykiem masy upadłościowej przejęła odpowiedzialność za zbrojeniową część Niewiadowa, czyli za Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów Sp. z o.o.  Works 11 deklaruje dążenie do polonizacji wszystkich pokazanych w Zielonce systemów uzbrojenia i już dostarczanych, a zwłaszcza granatników rodziny RPG-75 w oparciu o zakłady w Niewiadowie i współpracę z innymi przedsiębiorstwami polskiego przemysłu obronnego.

Przeciwpiechotny kierunkowy ładunek odłamkowy Hailstorm. Poniżej opakowania z plastycznym materiałem wybuchowym Peno

Po prezentacji multimedialnej oferty Forcit Defence dokonano pokazów praktycznych kierunkowych ładunków odłamkowych Hailstorm i Hailstorm Mini, ładunków wielozadaniowych Bangalore Blade, ładunków tnących Rebar Cutter i Dioplex oraz plastycznego materiału wybuchowego Peno.

Ładunek Bangalore Blade przygotowany do wysadzenia zasieków

Ładunki przeciwpiechotne Hailstorm zaprezentowano w obydwu odmianach. Większy Hailstorm generuje 1000 wolframowych lub stalowych odłamków. Hailstorm Mini jest bardziej kompaktowym rozwiązaniem generującym 350 odłamków. Skuteczny zasięg rażenia obydwu ładunków od miejsca detonacji wynosi do 50 m w stożku 40º. Dodatkowym elementem pokazu był pokaz przestrzelenia Hailstorm Mini z broni snajperskiej kal. 7,62 mm. Ładunek, pomimo przestrzelenia nie detonował, co udowodniło bezpieczeństwo jego użytkowania. Jak można było się dowiedzieć, podobnie zakończyło się przestrzelenie ładunku pociskiem kal. 12,7 mm podczas testów przeprowadzonych przez producenta.

Ładunek Hailstorm przestrzelony pociskiem kal. 7,62 mm

W Zielonce zaprezentowano także możliwości ładunku Bangalore Blade. Jest to wielowzorcowy ładunek liniowy EFP, który podczas detonacji tworzy liczne ostrza tnące. Z pomocą Bangalore Blade utorowano przejście w zasiekach, jednocześnie neutralizując imitacje min ukryte pod zasiekami. Kolejnym prezentowanym był kumulacyjny ładunek saperski Rebar Cutter. Jego głównym elementem jest korpus zbudowany z plastiku, który odpowiada za uformowanie strumienia kumulacyjnego z umieszczonego wewnątrz plastycznego materiału wybuchowego. Rebar Cutter służy do przecinania metalowych prętów i poręczy. Podczas pokazu za pomocą ładunku przecięto pręt o grubości kilku cm. Natomiast ładunek Dioplex przeznaczony jest do cięcia blach stalowych, komponentów nośnych i betonu zbrojonego. Za jego pomocą przecięto 40-mm blachę stalową. Ładunek dostępny jest w długościach 0,5 m i 1 m. Ostatnia prezentacja produktu Forcit Defence wiązała się z przecięciem elementu stalowego za pomocą 500 g plastycznego materiału wybuchowego Peno, który detonuje z prędkością 7500-8000 m/s.

Ostrzał samochodu za pomocą RPG-75-M z głowicą kumulacyjną

Następnie zaprezentowano granatniki jednorazowe rodziny RPG-75 produkowane przez czeskie zakłady Zveta Ammunition. Były to: RPG-75-M z głowicą kumulacyjną o przebijalności 300 mm RHA, RPG-75-MP z głowicą termobaryczno-kumulacyjną o przebijalności 150 mm RHA i RTG (oznaczony także jako RPG-75-TB) z głowicą termobaryczną. Granatników użyto do ostrzału samochodów i dwóch płyt ze stali pancernej o grubości 120 mm i 200 mm.

Granatnik RPG-7 z zamontowanym modułem optoelektronicznym i dwójnogiem

Zakończeniem pokazów były strzelania nowymi typami amunicji do granatników RPG-7 wytwarzanymi przez bułgarskie zakłady Arsenał AD. Strzelania realizowano przy użyciu granatów odłamkowych GHEF-7MA, GHEF-7LDMA i granatów termobarycznych GTB-7MA. Celami pierwszych granatów były rozstawione na strzelnicy samochody. Następnie przeprowadzono strzelania na dystans 1200 m. Najbardziej spektakularny efekt wywołała eksplozja granatu termobarycznego. Co ciekawe, strzelania prowadzono ze zmodyfikowanego granatnika z szynami montażowymi, do których zamontowano dwójnóg i uniwersalny celownik termalny UCT-1S.

Naboje RTB-7MA z granatami termobarycznymi GTB-7MA / Zdjęcia: Dawid Kozdra

Z punku widzenia Wojska Polskiego i istniejących potrzeb każdy prezentowany typ uzbrojenia stanowi interesującą ofertę. Rozwiązania Forcit Defence są już używane przez Wojska Specjalne, podobnie jak granatniki RPG-75, które trafiły do JW Grom. Niewątpliwie ciekawe są nowe granaty do granatników RPG-7. Nie zaprezentowano wszystkich istniejących odmian nowej amunicji. Wydaje się jednak zasadne rozważenie poprawy siły ognia eksploatowanych w WP granatników RPG-7 poprzez zakup nowoczesnej amunicji i dedykowanego wyposażenia optoelektronicznego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.