Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Spike na Hitfist dla Włoch

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 maja 2009

Oto Melara poinformowała oficjalnie o przeprowadzeniu 26 maja 2009 na poligonie Capo Teulada na Sardynii pierwszych zakładowych testów odpaleń pocisków przeciwpancernych Rafael Advanced Defense Systems Spike MR/LR z wyrzutni zintegrowanych z wieżą Hitfist 25 Plus.

Wyrzutnie ppk Spike na wieży Hitfist Plus, pokazane na pojeździe Freccia podczas Eurosatory 2008 / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Wieża została zabudowana na opracowanym dla włoskich wojsk lądowych transporterze opancerzonym Iveco-Oto Melara Freccia 8x8 (w wariancie przeciwpancernym). Odmiana pojazdu Centauro w odmianie kołowego transportera opancerzonego dla eksperymentalnej brygady cyfrowej jest obecnie testowana na Sardynii. Oficjalne próby odpaleń ppk Spike z Hitfist Plus z udziałem personelu wojsk włoskich będą realizowane w kolejnych tygodniach.

Integracja systemu Spike na wieżach Hitfist 25 Plus została przeprowadzona na zlecenie włoskiego ministerstwa obrony. Kontrakt obejmował przeprowadzenie pełnej integracji systemu z systemem kierowania ogniem stosowanym w wieży Hitfist. Wedle informacji Oto Melara, umowa zakładała możliwość użycia opracowania także w wieżach Hitfist 30P dla Polski, co ostatecznie nie zostało wykorzystane ze względu na sygnalizowany przez stronę polską nieakceptowalnie wysoki koszt ewentualnego programu.


Odpalenie Spike MR z Hitfist 25 Plus na Sardynii 26 maja 2009 / Zdjęcia: Oto Melara

Integracja była przeprowadzona w 2007 i 2008 w ramach współpracy inżynierów Oto Melara i Rafael. Rozwiązania były weryfikowane na stanowiskach badawczych w Izraelu a następnie we Włoszech. Pierwotnie testy planowano na lipiec 2008. Oficjalna prezentacja nowego rozwiązania planowana jest na 10 czerwca 2009.

Próby zakładowe obejmowały odpalenie dwóch pocisków treningowych, służących do weryfikacji poprawności instalacji wyrzutni (po jednej po obu stronach wieży). W kolejnej fazie odpalono 2 pociski Spike MR w trybie odpal i zapomnij, a następnie 2 kolejne pociski Spike LR w trybie odpal i obserwuj. Cele oddalone były o 2000 i 3000 m. Uzyskano bezpośrednie trafienia, wedle informacji Oto Melara.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.