Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pamięć o Wojskach Balonowych

Historia, Lotnictwo wojskowe, 04 października 2019

Od 2 października na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego eksponowana jest rzeźba orła, która zwieńczy odbudowywany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Torunia Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Wykonał ją toruński artysta Maciej Jagodziński-Jagenmeer według przedwojennego oryginału autorstwa Michała Kamieńskiego.

/ Zdjęcie: via Michał Targowski 

Orzeł trzymający w szponach wieniec z liści dębowych i wawrzynu spleciony z kotwicą i orderem Virtuti Militari był symbolem bohaterstwa żołnierzy polskich wojsk balonowych, którzy w 1920 wyruszyli z Torunia na front wojny polsko-bolszewickiej i ponieśli śmierć w walkach toczonych na terenie Podlasia i Mazowsza. R

zeźba była elementem okazałego pomnika, odsłoniętego w 1937 w toruńskim Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Zniszczyli go Niemcy w pierwszych tygodniach II wojny światowej. Obecnie trwają prace nad odbudową Pomnika, które koordynuje powołany przez Towarzystwo Miłośników Torunia Komitet Organizacyjny Odbudowy Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.

Odsłonięcie zrekonstruowanego monumentu planowane jest na połowę 2020. Do tego czasu orzeł będzie eksponowany na dziedzińcu toruńskiego ratusza. Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych jest przedsięwzięciem społecznym, które można wesprzeć przekazując dowolną kwotę w ramach uruchomionej przez Towarzystwo Miłośników Torunia zbiórki publicznej zarejestrowanej pod numerem pozwolenia 2018/267/OR. Przelewy w dowolnej wysokości, opatrzone tytułem Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych można kierować na konto bankowe zbiórki o numerze: 42 1090 1506 0000 0001 3571 1443.

Więcej informacji o Pomniku i jego odbudowie można odnaleźć na stronach: www.tomito.cba.pl oraz www.facebook.com/tomitopomnik. Zapraszamy również do kontaktu z Przewodniczącym Komitetu Odbudowy Pomnika red. Andrzejem Szmakiem (tel. 734 179 847).

Na podstawie informacji Michała Targowskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.