Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa An-12 pod Lwowem

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 04 października 2019

Dziś rano z Vigo w Hiszpanii do Lwowa na Ukrainie leciał samolot transportowy An-12 linii Ukraina Aeroalians. Był to lot czarterowy UKL4050. Samolot przewoził konstrukcje metalowe i drewniane, które po międzylądowaniu miał dostarczyć do Stambułu w Turcji. Na jego pokładzie znajdowało się 7 członków załogi i jeden operator ładunku.

Wrak rozbitego pod Lwowem samolotu transportowego An-12. Widać zniszczoną przednią część kadłuba i gondole silnikowe / Zdjęcie: GSCzS

Ok. 7:10 czasu lokalnego okazało się, że samolot nie doleciał do lotniska i rozbił się. Po krótkich poszukiwaniach, ok. 7:45 jego wrak znaleziono w zaroślach ok. 1,5 km przed początkiem pasa. Okazało się, że część nosowa samolotu została całkowicie zniszczona.

Po przeszukaniu wraku okazało się, że 3 osoby, które leciały samolotem, zginęły na miejscu. 3 inne zostały ciężko ranne (rannych przewieziono do 8. szpitala klinicznego w Lwowie). 2 uznano za zaginione. Ok. 10:00 znaleziono ich szczątki rozrzucone w znacznej odległości od wraku. Według nieoficjalnych informacji, tymi ofiarami byli piloci.

Wrak samolotu w widoku z góry / Zdjęcie: via TSN

Z pierwszych analiz przyczyn katastrofy wynika, że jej powodem był brak paliwa. Wiele wskazuje na to, że pilot starał się wylądować z dala od budynków mieszkalnych. Nie jest jasne, dlaczego w samolocie zabrakło paliwa. W jednej z wersji powodem mogła być oszczędność (na Ukrainie jest ono tańsze niż w Hiszpanii), w innej silny przeciwny wiatr.

Rozbity samolot to czterosilnikowy transportowiec An-12 zn. rej. UR-CAH. Należał do linii Ukraina Aeroalians. Wyprodukowano go w 1968. Do 1995 latał w lotnictwie wojskowym, do 2007 należał do Lwowskich Awialinii, a do 2012 do kompanii Meridian.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.