Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby ogniowe RRB-01 w Zielonce

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 października 2019

Pod koniec października 2019 na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w Zielonce pod Warszawą rozpocząć się mają próby ogniowe demonstratora technologii nowego polskiego lądowego bezzałogowca –  robota bojowego i rozpoznawczego RRB-01. To wspólne dzieło spółki MACRO-SYSTEM/Human Assisted Robots z Warszawy i WITU.

RRB-01 wystawiony w kuluarach Warsaw Security Forum 2019  wzbudził spore zainteresowanie międzynarodowej publiczności / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

RRB-01, wyposażony w zaprojektowaną w WITU obrotową wieżę ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia, z 6-lufowy kaem 7,62 mm Dillon M134, został pokazany na zakończonym niedawno Warsaw Security Forum 2019, gdzie wzbudził spore zainteresowanie międzynarodowej publiczności.

6-kołowy bezzałogowiec, zbudowany przez MACRO-SYSTEM/HAR, jest uniwersalny i może zostać użyty jako pojazd transportowy towarzyszący żołnierzom (UNL-C), jako wóz rozpoznawczy (UNL-R), czy translator łączności systemów dowodzenia (UNL-COM), a prócz tego jako środek ewakuacji rannych z pola walki. Wóz ma wysokość 95 cm, szerokość 120 cm i długość  210 cm. Każde koło napędzane jest oddzielnym silnikiem elektrycznym, co daje mu zasięg operacyjny ok. 2000 m z prędkością do 30 km/h, w czasie do 3 godzin.

Masa wozu z zsmu to ok. 700 kg (w wersji ewakuacyjnej – 300 kg + 300 kg ładunku). W wariancie bojowym RRB-01 działa zgodnie z pierwszą zasadą robotyki, głoszącą, że to tylko człowiek ostatecznie podejmuje decyzję o otworzeniu ognia. Obsługują go więc dwaj operatorzy – jeden odpowiada za sterowanie pojazdem, drugi zaś za zsmu.

Moduł uzbrojenia RBR-01 wyposażony jest w głowicę optoelektroniczną z dwiema kamerami dziennymi i kamerą nocną oraz dalmierz laserowy. Masa zsmu to ok. 155 kg bez zamontowanego uzbrojenia, które może tworzyć km lub granatnik. Zsmu z 7,62-mm km FN MAG z zapasem 1500 nabojów ma masę ok. 195 kg, zaś z 6-lufowym 7,62-mm karabinem napędowym M134D i takim samym zapasem amunicji – ok. 205 kg. Zapas amunicji można zwiększyć dwukrotnie.

Jak już wcześniej informowaliśmy, polskim robotem wielozadaniowym w wariancie bojowym i rozpoznawczym zainteresowane są państwa bliskowschodnie, które poszukują takiego pojazdu do patrolowania rozległych granic i zwalczania przemytu. Czekamy więc na efekty jesiennych prób na poligonie w Zielonce.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.