Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PMT na lata 2020-2035

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 10 października 2019

Opublikowany dzisiaj, 10 października, przez Ministerstwo Obrony Narodowej Plan Modernizacji Technicznej zakłada wydatkowanie 524 mld zł na modernizację Wojska Polskiego do 2035. Jak poinformowało MON, okres planistyczny wydłużono z 10 do 15 lat, z uwzględnieniem roku 2020.

Plany MON zakładają przeznaczenie 133 mld zł na nowy sprzęt wojskowy dla WP do 2035 / Zdjęcie: MON 

Według MON kluczowym programem modernizacyjnych, który już realizuje Wojsko Polskie i który ma fundamentalne znaczenie dla obronności Polski, jest Harpia, czyli zakup 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A. Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka finalizacja tego największego kontraktu w historii Polski to kwestia czasu. Uzupełnieniem F-35A na polu walki mają być bojowe bezzałogowe statki latające stealth (ang. Loyal Wingman), pozyskane w ramach projektu Harpi Szpon (sic!). Oprócz tego zaplanowane zostały środki na zakup dodatkowych samolotów F-16 dla Sił Powietrznych.

W ramach nowego programu Obserwator SZ RP pozyskają satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze oraz całą gamę bsl, których efekty pracy będą gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego i wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań.

W dalszym ciągu będzie rozwijany program dotyczący dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła i drugiego elementu wielowarstwowego systemu obrony powietrznej kraju – Narew. PMT zakłada także zakup śmigłowców uderzeniowych dla wojsk lądowych w ramach programu Kruk i kontynuowanie programu Homar (Zgoda na sprzedaż Polsce F-35A, 2019-09-11).

 W najnowszym PMT znalazły się m. in. programy Miecznik i Orka – dla tego ostatniego planowane jest rozwiązanie pomostowe, które pozwoli na pozyskanie dwóch okrętów podwodnych w najbliższym czasie i zapewni ciągłość szkolenia personelu. MW pozyska także 6 lekkich okrętów rakietowych w polskich stoczniach, w ramach programu Murena.  

 Kontynuowane będą  zakupy armatohaubic Krab, moździerzy samobieżnych Rak i KTO Rosomak. Zrealizowany ma zostać program Pustelnik, który przewiduje zakup nowoczesnych, lekkich wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wojska Lądowe mają otrzymać do wyposażenia nowe bwp Borsuk i czołgi nowej generacji Wilk oraz niszczyciele czołgów, opracowane w ramach programu Ottokar Brzoza. PTM uwzględnia też program Balsa, dzięki któremu WP pozyska kolejne roboty saperskie (Niszczyciel czołgów – propozycja Rafaela, 2019-09-05, Propozycje MBDA dla Wojska Polskiego, 2019-09-05, Propozycje niszczycieli czołgów, 2019-09-04).

W ramach programu Groszek zakupione mają być zasobniki lotnicze z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty (pododdziały zmechanizowane, pancerne czy samoloty i śmigłowce na lądowiskach). Program Gladius zakłada pozyskanie amunicji krążącej (Rodzina Warmate się powiększa, 2019-09-05).

Planowane jest też kontynuowanie programu cyber.mil, w ramach którego stworzony zostanie pakiet krajowych narzędzi i oprogramowania z zastosowaniem najnowocześniejszych polskich technologii kryptograficznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.