Opublikowany dzisiaj, 10 października, przez Ministerstwo Obrony Narodowej Plan Modernizacji Technicznej zakłada wydatkowanie 524 mld zł na modernizację Wojska Polskiego do 2035. Jak poinformowało MON, okres planistyczny wydłużono z 10 do 15 lat, z uwzględnieniem roku 2020.
Według MON kluczowym programem modernizacyjnych, który już realizuje Wojsko Polskie i który ma fundamentalne znaczenie dla obronności Polski, jest Harpia, czyli zakup 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A. Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka finalizacja tego największego kontraktu w historii Polski to kwestia czasu. Uzupełnieniem F-35A na polu walki mają być bojowe bezzałogowe statki latające stealth (ang. Loyal Wingman), pozyskane w ramach projektu Harpi Szpon (sic!). Oprócz tego zaplanowane zostały środki na zakup dodatkowych samolotów F-16 dla Sił Powietrznych.
W ramach nowego programu Obserwator SZ RP pozyskają satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze oraz całą gamę bsl, których efekty pracy będą gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego i wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań.
W dalszym ciągu będzie rozwijany program dotyczący dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła i drugiego elementu wielowarstwowego systemu obrony powietrznej kraju – Narew. PMT zakłada także zakup śmigłowców uderzeniowych dla wojsk lądowych w ramach programu Kruk i kontynuowanie programu Homar (Zgoda na sprzedaż Polsce F-35A, 2019-09-11).
W najnowszym PMT znalazły się m. in. programy Miecznik i Orka – dla tego ostatniego planowane jest rozwiązanie pomostowe, które pozwoli na pozyskanie dwóch okrętów podwodnych w najbliższym czasie i zapewni ciągłość szkolenia personelu. MW pozyska także 6 lekkich okrętów rakietowych w polskich stoczniach, w ramach programu Murena.
Kontynuowane będą zakupy armatohaubic Krab, moździerzy samobieżnych Rak i KTO Rosomak. Zrealizowany ma zostać program Pustelnik, który przewiduje zakup nowoczesnych, lekkich wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wojska Lądowe mają otrzymać do wyposażenia nowe bwp Borsuk i czołgi nowej generacji Wilk oraz niszczyciele czołgów, opracowane w ramach programu Ottokar Brzoza. PTM uwzględnia też program Balsa, dzięki któremu WP pozyska kolejne roboty saperskie (Niszczyciel czołgów – propozycja Rafaela, 2019-09-05, Propozycje MBDA dla Wojska Polskiego, 2019-09-05, Propozycje niszczycieli czołgów, 2019-09-04).
W ramach programu Groszek zakupione mają być zasobniki lotnicze z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty (pododdziały zmechanizowane, pancerne czy samoloty i śmigłowce na lądowiskach). Program Gladius zakłada pozyskanie amunicji krążącej (Rodzina Warmate się powiększa, 2019-09-05).
Planowane jest też kontynuowanie programu cyber.mil, w ramach którego stworzony zostanie pakiet krajowych narzędzi i oprogramowania z zastosowaniem najnowocześniejszych polskich technologii kryptograficznych.