Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turecki F-16 zniszczył Black Hawka

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 20 października 2019

Według Defense Arabic, 17 października 2019 śmigłowiec S-70A Black Hawk realizował misję ewakuacji rannych żołnierzy tureckich uczestniczących w walkach w północnej Syrii (Opuszczona baza USA w Syrii, 2019-10-19). W niskim locie miał zostać trafiony pociskiem, prawdopodobnie wystrzelonym z granatnika RPG-7. Pilotowi udało się wylądować awaryjnie niedaleko Tel Abyad.

Fragmentu wraku śmigłowca S-70A, który został zniszczony przez turecki myśliwiec F-16C Block 50, prawdopodobnie z 181 Filo / Zdjęcie: via Babak Taghvaee

Dowództwo operacji zdecydowało o użyciu myśliwca F-16C Block 50 do zniszczenia wraku śmigłowca, by nie wpadł on w ręce bojowników kurdyjskich. Operacja się powiodła. Z kolei rannych żołnierzy i załogę Black Hawka ewakuował inny śmigłowiec.

Informację o wydarzeniu ujawniono dopiero wczoraj. Wynika z niej, że zniszczony śmigłowiec to Sikorsky S-70A-18D Black Hawk. Przedstawiciele armii tureckiej twierdzą, że nie został on trafiony przez Kurdów, a lądował z powodu awarii technicznej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.