Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Lilium Jeta

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 22 października 2019

Spółka Lilium Jet ogłosiła zakończenie pierwszego etapu prób w locie swojego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania. Podczas badań, które rozpoczęły się w maju, prototyp, pięciomiejscowego samolotu latał z prędkością do 100 km/h i wykonywał różnorodne złożone manewry, przechodząc z lotu pionowego do poziomego.

Prototyp Lilium Jet podczas lotu próbnego / Zdjęcie: Lilium Jet

W pierwszej fazie prac rozwojowych prototyp Lilium Jet przeszedł ponad 100 prób naziemnych i w locie, które awarię silnika i klap na ziemi i w powietrzu. Samolot osiągnął przechylenie 25o i wykazał dobrą sterowność. Najprawdopodobniej w następnych próbach w locie wezmą udział co najmniej dwa dodatkowe prototypy samolotu, które mają latać coraz szybciej, wyżej i dalej. Lilium Jet jest napędzany 36 otunelowanymi silnikami turbowentylatorowymi zamontowanymi na skrzydłach i usterzeniu poziomym. Sterowanie lotem odbywa się z pomocą wektorowania ich ciągu.

Niemiecki start-up planuje, że Lilium Jet będzie gotowy do rozpoczęcia komercyjnych operacji jako powietrzna taksówka w 2025. Zasięg obliczeniowy samolotu to 344 km, po jednorazowym naładowaniu akumulatorów, przy maksymalnej prędkości 300 km/h. W przeciwieństwie do wielu innych projektów statków powietrznych z napędem elektrycznym Lilium Jet ma służyć do transportu między miastami, a nie w ich obrębie.

Spółka zakończyła także prace przy budowie zakładu produkcyjnego o powierzchni ponad 32 tys. m2 w Monachium i rozpoczęła budowę drugiego, większego obiektu w tym samym miejscu (Elektryczny pionowzlot dla każdego, 2016-05-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.