Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trzeci Rezonans-N w Arktyce

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 25 października 2019

Na Nowej Ziemi uruchomiono trzeci w rejonie Arktyki rosyjski radiolokator Rezonans-N. Ma on rozpocząć dyżur bojowy w listopadzie. Obecnie realizowane są procedury zdawczo-odbiorcze. Poinformował o tym Iwan Nazarienko – dyrektor generalny NIC Rezonans, w którym powstało urządzenie.

Stacja radiolokacyjna Rezonans-N rozwinięta na Nowej Ziemi. Ma kontrolować obszar Arktyki, z którego potencjalnie może być zaatakowana Rosja. Stacja jest znacznie zmodernizowana w stosunku do wersji podstawowej / Zdjęcie: MO FR

Według Nazarienki, siły zbrojne FR otrzymały dotąd 4 radiolokatory Rezonans-N. Dwa z nich realizują już działania bojowe. Piąty jest w ostatniej fazie montażu. Wszystkie są podporządkowane Flocie Północnej WMF i mają kontrolować przestrzeń powietrzną nad Arktyką. Pierwszy Rezonans-N wszedł do służby w 2014.

Stację radiolokacyjną Rezonans-N zbudowano na północnej granicy WPP Rogacziewo, w miejscu gdzie wcześniej (jeszcze w czasach ZSRS) stacjonował batalion PWO (obrony powietrznej) Romaszka. Stacje tego typu są wykorzystywane w systemie ochrony Floty Północnej, w tym atomowych okrętów podwodnych, a także obszarów przemysłowych centralnej Rosji, na Uralu i Syberii

Radiolokatory Rezonans-N pracują w zakresie metrowym. Według producenta, mogą wykrywać i wskazywać systemom bojowym cele budowane z wykorzystaniem technik stealth i obiekty poruszające się z prędkościami hiperdźwiękowymi (do Ma20). Urządzenia wykorzystują rezonans zwiększający sygnał odbity od celu. Cele aerodynamiczne mogą wykrywać z odległości 600 km, a rakiety balistyczne z 1200 km na wysokości do 100 km. Stacja z jedną anteną może kontrolować obszar w zakresie 60o. Zastosowanie większej liczby anten pozwala nawet na kontrolę dookólną.

Wersja eksportowa radiolokatora Rezonans-NE – Ghadir, zainstalowana w 2014 ok. 80 km na wschód od Teheranu (drugą zbudowano niedaleko Ahwazu, na południowym wschodzie Iranu). Dzięki czterem antenom stacja jest praktycznie dookólna / Zdjęcie: IRNA

NIC Rezonans oferuje też wersję eksportową stacji – Rezonans-NE. Dwie z nich zostały uruchomione w Iranie w latach 2014-2015. Ich lokalna nazwa to Ghadir.


Drukuj Góra