Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe uzbrojenie Kolumbii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 czerwca 2009

Podczas zakończonych w Bogocie targów Expodefensa po raz pierwszy pokazano publicznie izraelskie pociski przeciwpancerne Spike w wyposażeniu armii kolumbijskiej.

Kolumbijski pododdział wojsk lądowych wyposażony w zestaw izraelskich ppk Spike

Na Expodefensa (Feria Internacional de Ciencia y Tecnologia para Defensa y Seguridad - międzynarodowa wystawa nauki i techniki dla obronności i bezpieczeństwa) podano przy tym oficjalną informację, iż Boliwia zakupiłą 6 modułów wyrzutni i 41 pocisków Spike w kontenerach startowych.

Targi mają charakter prezentacji najnowszego uzbrojenia i możliwości technicznych armii kolumbijskiej dla decydentów i polityków. Ich organizatorem jest kolumbijski resort obrony, sfery polityczne, lokalny koncern zbrojeniowy - Indumil oraz Grupo Social y Empresarial de la Defensa (organizacja wspierająca narodową obronność). Wystawiało się 60 spółek zbrojeniowych z USA, Rosji, Brazylii, Południowej Korei, Hiszpanii, Francji i W. Brytanii.

11-tonowy VRC (PTRC) wystawiony na targach Expodefensa w Bogocie

Oczywiście największe zainteresowanie budziły wytwory przemysłu zbrojeniowego Kolumbii. Ciekawostką był wielozadaniowy kołowy wóz opancerzony, opracowany i skonstruowany przez lokalne przedsiębiorstwo - Imdicol przy użyciu podzespołów importowanych. Pojazd o nazwie Vehiculo de Reconociemiento de Caballeria (VRC - pojazd rozpoznawczy kawalerii) lub też PTRC (Patrulla Transporte Reconociemiento y Combate - pojazd patrolowo-transportowo-bojowy), o masie 11 ton, zasięgu - 800 km i maksymalnej szybkości na utwardzonej drodze do 100 km/h, napędzany jest turbodieslem Cumminsa. Wóz transportować może pod osłoną stali pancernej 10 ludzi, a uzbrojony został w półcalowy wukaem w obrotowej, całkowicie osłoniętej wieży. Prototyp rozwinięty z wcześniejszych kolumbijskich pojazdów - El Zipa i Aymara 2000, zbudowany został w 2005. Podczas wystawy w Bogocie podano, że rozpoczyna się jego produkcja i dostawy dla wojsk lądowych Kolumbii.

Targi były wielkim oknem wystawowym lokalnego przemysłu zbrojeniowego, a zwłaszcza spółki Indumil. Na zdjęciu nowy 120-mm kolumbijskiej produkcji moździerz HY-12

Zaprezentowano także pierwsze egzemplarze izraelskich karabinków automatycznych rodziny Galil ACE (w której skład wchodzą modele ACE21, ACE22 i ACE23) kalibru 5,56 mm, budowanych przez Indumil na podstawie izraelskiej licencji i dostarczanych wojsku kolumbijskiemu w coraz większych ilościach. Z dumą prezentowano politykom z Bogoty fabrykowane w Kolumbii bomby lotnicze wzorowane na amerykańskich o masie 250, 500 i 1000 funtów.

Spółka Indumil chwaliła się także swoim najnowszym 120-mm moździerzem HY-12 o masie 570 kg, które jest w stanie miotać miny na odległość 8189 m. Poinformowano, że pierwsze moździerze weszły już do służby w wojskach lądowych.

Jeden z pierwszych kolumbijskich karabinków Galil ACE 21

Brygada lotnicza armii lądowej pokazała także lekkie, przenośne bezpilotowce rozpoznawcze, które mogą lecieć do 40 minut, dostarczając obrazów terenu do 600 metrów od nadciągających wojsk.

Infromacje i zdjęcia: Juan Carlos Cicalesi i Santiago Rivas

Kolumbijski minister obrony Juan Manuel Santos zapoznaje się z ekspozycją własnych bomb lotniczych


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.