Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pentagon wybrał Microsoft

Strategia i polityka, Służby państwowe, 27 października 2019

Departament Obrony USA, którego infrastruktura informatyczna jest uznawana za bardzo przestarzałą (strategiczne wojska rakietowe do tej pory używają w systemie dowodzenia tzw. floppy disców o pojemności zaledwie kilku, kilkunastu MB), zdecydował się na jej radykalne unowocześnienie w ramach programu Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI). Obejmuje on m.in. obsługę dostępu do danych w tzw. chmurze. Jednym z celów programu jest zapewnienie wojsku lepszego, bezpiecznego dostępu do danych z chmury z odległych lokalizacji, w tym w czasie operacji bojowych. W tym zakresie wybór Pentagonu – po trwającej ponad rok procedurze – padł na Microsoft Azure, który ma otrzymać 10-letni kontrakt wart ok. 10 mld USD.

W przetargu Pentagonu obok Microsoftu startowały m.in. IBM, Amazon, Google i Oracle. Przez wiele miesięcy faworytem rywalizacji był Amazon Jeffa Bezosa, który jest również właścicielem Washington Post. W sierpniu 2019 często krytykowany przez te gazetę prezydent Donald Trump powiedział, że jego administracja sprawdza ofertę Amazon po skargach innych oferentów. Analitycy oceniają, że to naciski Trumpa miały zasadniczy wpływ na wybór Pentagonu.

Po wyborze Microsoftu przedstawiciele Amazon Web Services oświadczyli, że są nim zaskoczeni. [...] Szczegółowa, czysta ocena ofert prowadziłaby do wyraźnie innych wniosków – ocenili w oświadczeniu. Amazon rozważa więc złożenie protestu przeciwko decyzji Pentagonu. Warto przy tym pamiętać, że Amazon otrzymał niedawno kontrakt na obsługę w chmurze wielu służb specjalnych, w tym CIA.

Niezadowoleni są także pozostali oferenci, którzy twierdzą, że wybór Microsoftu da mu niesprawiedliwą przewagę w dalszych postępowaniach. Pentagon zapowiedział jednak, że planuje w przyszłości przyznawanie kolejnych kontraktów na obsługę danych w chmurze innym kontrahentom. Ogłosił też, że wszystkie oferty zostały potraktowane uczciwie i ocenione zgodnie z podanymi kryteriami oceny zamówienia.

Warto dodać, że Pentagon realizując przetarg natrafił także na problemy personalne. Z udziału w ocenie ofert i projektu umowy musiał wycofać się jego szef Mark Esper. Okazało się bowiem, że syn Espera pracuje dla IBM (ten koncern i Oracle zostały wyeliminowane z rywalizacji w ostatnich miesiącach, a Google jeszcze pod koniec 2018).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.