Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BAAINBw odbiera pierwszego Sea Liona

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł lotniczy, 28 października 2019

Airbus Helicopters przekazał na ręce przedstawicieli BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr; Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry) pierwszy wielozadaniowy śmigłowiec morski NH90 Sea Lion. Jest to zarazem 400. dostarczony NH90. Ceremonia odbyła się 24 października w zakładach w Donauwörth. Kolejne dwa wiropłaty tego typu zostaną dostarczone wojsku do końca bieżącego roku.

Marineflieger zakupiło 18 NH90 Sea Lionów, w wersji przystosowanej do operowania z pokładów fregat rakietowych typów F124 i F125 i okrętów zaopatrzeniowych typu 702 (Berlin) / Zdjęcia: MO RFN

Marineflieger zakupiło 18 Sea Lionów, w wersji przystosowanej do operowania z pokładów fregat rakietowych typów F124 i F125 i okrętów zaopatrzeniowych typu 702 (Berlin). Są one są pierwszymi NH90, które mają zmodernizowaną awionikę, dzięki której mogą operować w warunkach do lotu według wskazań przyrządów w cywilnej przestrzeni powietrznej. Docelowo zdolność ta ma zostać wprowadzona w pozostałych NH90. Natomiast od 2021 do służby trafiać mają Sea Liony wyposażone w zmodernizowany transponder swój-obcy pracujący w Modzie 5.

Dostawy Sea Lionów dla Marineflieger (lotnictwa niemieckiej marynarki wojennej) mają trwać do 2022. Zastąpią one w służbie Sea Kingi Mk 41 i będą wykonywać misje poszukiwawczo-ratownicze, rozpoznania, wsparcia sił specjalnych, oraz przewozu osób i ładunków. Te ostatnie będą stopniowo wycofywane do 2023. Mimo, że na papierze Marineflieger mają 21 Sea KIngów, to część niektóre z nich zostały już wykorzystane jako źródło części zamiennych. Do końca br. Flota niemieckich Sea Kingów zostanie oficjalnie zmniejszona do 16 śmigłowców.

Siły zbrojne naszych zachodnich sąsiadów mają obecnie na stanie 72 NH90 TTH (transportu taktycznego) i oczekują na dostawę kolejnych 7. W sierpniu br. Berlin zadecydował, że następcami 22 (według innych źródeł 24) śmigłowców pokładowych Westland Sea Lynx Mk 88 będą NH90 Sea Tiger. Kontrakt w sprawie ich zakupu powinien zostać podpisany w ciągu następnych 12 miesięcy, co pozwoli na rozpoczęcie dostaw najpóźniej w 2024. Niemcy planują pozyskanie 31 Sea Tigerów (NH90 na pokłady fregat RFN, 2019-08-03).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.