Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe struktury lotnictwa FB WMF FR

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 02 listopada 2019

Formowanie nowej struktury organizacyjnej lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej  w Kaliningradzie – 132. mieszanej dywizji lotniczej – ma się zakończyć w 2019 – poinformowały moskiewskie Izwiestija, powołując się na  miarodajne źródła w MO RF. W skład nowej dywizji weszły: 4. gwardyjski morski pułk szturmowy wyposażony do lata 2019 w 14 Su-24 i 8 wielozadaniowych myśliwców Su-30SM, zreorganizowany 689. gwardyjski pułk myśliwski z 10 Su-27 i 3 dwumiejscowymi Su-27UB, który w najbliższym czasie otrzymać ma zmodernizowane Su-27SM (jego wyposażenie uzupełnić miały samoloty z 790. pułku, 105. dywizji, 6. korpusu z Choliłowa pod Twerem, który otrzymał pierwsze Su-35S) i nowe Su-35S, 396. samodzielna pokładowa eskadra wiropłatowa zwalczania okrętów podwodnych, 125. samodzielna eskadra wiropłatowa i 398. samodzielna eskadra transportowa. Centrum nowej struktury jest garnizon miasta Czerniachowsk.

Pułk myśliwski bazujący pod Twerem otrzymał w 2018 sześć pierwszych Su-35S, a sześć następnych na początku 2019. Jego dotychczasowe maszyny – Su-27SM miały uzupełnić park lotniczy kaliningradzkiego 689. pułku myśliwskiego / Zdjęcie: MO FR

W latach 1990. rozformowano w Rosji duże związki taktyczne lotnictwa, także morskiego, przyjmując zachodnie struktury baz lotniczych. W Kaliningradzie była to 72. Baza Lotnictwa Morskiego Floty Bałtyckiej. Od 2015 formowane są w Rosji na nowo struktury dywizji lotniczych. Obecnie sztab 132. mieszanej dywizji, wyposażony w najnowsze zautomatyzowane systemy dowodzenia oraz centrum łączności i informacji – dokąd napływać mają dane o sytuacji taktycznej wokół Kaliningradu, także z satelitów w czasie niemal rzeczywistym – ma zarządzać działaniami wszystkich podległych mu jednostek lotnictwa morskiego. A w razie kryzysu przejąć odpowiedzialność za dowodzenie przerzuconymi do Kaliningradu w trybie awaryjnym innymi wspomagającymi formacjami lotniczymi – podają Izwiestija.

Podobną reorganizację – jak informuje moskiewski dziennik – przechodzi rosyjskie lotnictwo morskie na Krymie. Odtwarzana jest tam dywizyjna struktura dowodzenia siłami lotnictwa morskiego rejonu Morza Czarnego. Nowa krymska struktura przejmie tradycje 2. gwardyjskiej sewastopolskiej lotniczej dywizji rakietowej im. N.A. Tokariowa. Została ona zbudowana 80 lat temu, wchodząc od 1991 w skład Floty Czarnomorskiej ZSRR. A rozformowano jej struktury, wraz z wchodzącymi w jej skład pułkami, w okresie 1994 - 1996. W skład nowej dywizji lotnictwa morskiego Morza Czarnego wejdą: 43. samodzielny pułk szturmowy, wyposażony, podobnie jak taka jednostka Floty Bałtyckiej – w Su-24 i myśliwce wielozadaniowe Su-30SM, 318. mieszany pułk lotniczy z transportowcami An-26, amfibiami zwalczania okrętów podwodnych Be-12, pokładowymi śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych Ka-27 i śmigłowcami transportowo-bojowymi Ka-29. Sztab dywizji ma się mieścić w garnizonie Nowofiedorowka.

Izwiestija potwierdzają informację o decyzji Moskwy o przerzuceniu na Krym myśliwców Su-35S. Ma się w nie przezbroić jeden z pułków lotniczych formowanej dywizji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.