Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

750 tysięcy maków z Dakoty

Lotnictwo wojskowe, Imprezy branżowe, 10 listopada 2019

W drugą niedzielę listopada Zjednoczone Królestwo obchodzi Remembrance Sunday (Niedzielę Pamięci). To dzień, w którym oddaje się hołd brytyjskim żołnierzom i cywilom poległym we wszystkich konfliktach zbrojnych od czasu I wojny światowej. Główne uroczystości odbywają się przy Cenotafie przy Whitehall – monumencie, który został uznany za symboliczny grób wszystkich ofiar wojen. Tam składane są kwiaty i wieńce. W uroczystości uczestniczy rodzina królewska.

Papierowe maki zrzucane z Dakoty z okazji Remembrance Sunday. Znakiem czasu jest to, że przedstawiciele Aero Legends zapewniali o ich 100-% biodegradowalności. Gwarantowali też, że żaden papierowy mak nie trafi do Kanału, a w przypadku problemów, sprzątaniem zajmą się wolontariusze.

Jedną z pięciu osób, które leciały Dakotą był weteran II wojny światowej, Warrant Officer Roy Briggs. Latał bojowo bombowcami Lancaster z 576. eskadry jako radiooperator / Zdjęcie: via itv.news

O 11:00 w całej Wielkiej Brytanii zapadają dwie minuty ciszy. Tak było i dziś. Właśnie o tej porze z pamiętającego czasy II wojny światowej samolotu Douglas C-47 Skytrain, powszechnie znanego jako Dakota, na Battle of Britain Memorial w Capel-le-Ferne w rejonie Białych Klifów w Dover z wysokości ok. 150 m zrzucono 750 000 papierowych maków. Transportowcowi towarzyszyły dwa myśliwce Spitfire z Aero Legends. Wszystkie trzy samoloty wystartowały z lotniska North Weald w Epping.

Kwiat maku to symbol krwi przelanej na frontach wojen. Brytyjczycy noszą go, wpiętego w klapy kurtek i płaszczy, od 1 do 11 listopada. Kwiaty maku są też sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów. Maki zrzucone z Dakoty zostały kupione od Royal British Legion za blisko 4000 funtów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.