Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rewia miniatur pod Nysą po raz 18.

Modelarstwo, 14 listopada 2019

Agencja Lotnicza Altair, jak zwykle, wsparła osiemnastą już doroczną wystawę modelarstwa redukcyjnego i konkurs modeli redukcyjnych o puchar starosty powiatu nyskiego i wójta gminy Łambinowice, którą uczczono także na opolszczyźnie obchody Święta Niepodległości.

Jacek Stolarski – uznany za autora najlepszej pracy modelarskiej konkursu modelarskiego w Wierzbiu – kompozycji Kwartet smyczkowy – odbiera puchar, dyplom i nagrodę Agencji Lotniczej Altair. Jego wnuk – Jakub Stolarski otrzymał nagrodę specjalną wiceprezesa AL Altair dla najmłodszego uczestnika imprezy / Zdjęcie: via Aleksander Połoszczański

Tym razem miejscem, które ściągnęło na opolszczyznę pasjonatów budowy precyzyjnych miniatur z plastyku i kartonu z całej Polski był dom kultury w Wierzbiu, pod Nysą, dokąd przeniósł się z Łambinowic lokalny ośrodek modelarski. Tuż obok położone jest dawne, użytkowane w okresie II wojny światowej pole wzlotów, z którego operował w 1945 najskuteczniejszy niemiecki myśliwiec Erich Hartmann (zgłosił 352 zwycięstwa powietrzne, z czego 345 nad samolotami radzieckimi).

Jednym z najbardziej efektownych modeli rewii miniatur pod Nysą był Ansaldo A.1 Balilla w skali 1/32, na którym latał kpt. Merian Cooper ze słynnej amerykańsko-polskiej kościuszkowskiej 7. eskadry myśliwskiej, której tradycje przejęła 111. eskadra myśliwska, a potem dywizjon 303. Konstruktorem modelu jest Przemysław Litewka

W tegorocznej rewii miniatur w Wierzbiu wystawiono 346 modeli, z czego 122 kartonowe i 224 plastikowe. Co godne podkreślenia, 64 pokazane modele były dziełem najmłodszych – 40 młodzików, a 71 modeli wyszło z rąk 26 juniorów. 211 eksponowanych miniatur wykonało 68 seniorów – ludzi różnych grup społecznych i profesji – od lekarzy po robotników i emerytów – połączonych wspólną pasją konstrukcyjną.

Innym bardzo ciekawym modelem imprezy był Potez 63-11 w barwach polskiego lotnictwa we Francji w 1940, zbudowany z zestawu w skali 1/48 przez Romana Krawczyka / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

W sumie w rywalizacji wzięło udział 134 modelarzy z Polski i Republiki Czeskiej. Przyjechali oni z Opola, Nysy, Wrocławia, Głubczyc, Warszawy, Koszalina, Poznania, Zielonej Góry, Katowic, Koszęcina, Nowej Paki (Czechy), Hamburga i Paryża. Najmłodszy uczestnik - Jakub Stolarski-Muhammad z Paryża został uhonorowany specjalną nagrodą wiceprezesa AL Altair.


Drukuj Góra