Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa antena dla EUTELSAT Quantum

Astronautyka, 22 listopada 2019

Airbus, ESA i Eutelsat zaprezentowały wielowiązkową antenę fazowaną. Opracowana przez inżynierów koncernu z Tuluzy ELSA + (ang. ELectronically Steenable Antenna – Antena Sterowana Elektronicznie) to pierwsze takie urządzenie dla cywilnego satelity komunikacyjnego zbudowane w Europie, które w razie zaistnienia nowych potrzeb, pozwoli operatorowi naziemnemu zdalnie z Ziemi, za pomocą oprogramowania, dostosować działanie satelity do wymagań klienta.

Prace nad ELSA+ zajęły europejskim przedsiębiorstwom 4 lata / Zdjęcie: Airbus 

Zainstalowana w satelicie EUTELSAT Quantum elektronicznie sterowana antena odbiorcza działa w paśmie Ku i obsługuje 8 niezależnych, rekonfigurowalnych wiązek radiowych. Antena umożliwia operatorowi automatyczną zmianę kilkudziesięciu predefiniowanych ustawień danej wiązki lub wszystkich wiązek jednocześnie. Kolejną nową funkcją uzyskaną dzięki ELSA + jest zdolność do łagodzenia potencjalnych zakłóceń, celowych lub przypadkowych, dzięki zdolności do lokalizowania ich źródeł i niwelowania ich oddziaływania. Nowa antena, przeznaczona dla satelity EUTELSAT Quantum, pozwoli operatorowi w dogodny sposób zmieniać pozycję statku kosmicznego na orbicie oraz częstotliwości i moc emisji radiowych.

ELSA + została opracowana na bazie poprzednich rozwiązań, takich jak: anteny DRA / ELSA dla satelity Hispasat 36W1, IRMA (In-orbit Reconfigurable Multibeam Antenna) dla satelity SpainSAT obsługującego bezpieczną łączność wojskową, a także aktywna Gaia, transmitująca duże ilości danych przesyłanych przez sondy i urządzenia tworzące mapy układów gwiezdnych. Głównym wykonawcą urządzenia jest hiszpański oddział Airbus Defence and Space. Jego opracowanie zajęło 4 lata. W projekt, którym kierował Airbus, zaangażowała się grupa przemysłowa 12 europejskich podmiotów, w tym 8 hiszpańskich.

EUTELSAT Quantum stanowi przełomowe osiągnięcie wśród satelitów komercyjnych, gdyż jego konstrukcja pozwala na bardzo daleko idące dostosowanie do potrzeb klienta. Dzięki nowatorskiej konstrukcji możliwa stanie się rekonfigurowalność świadczonych usług już po umieszczeniu obiektu na orbicie, co skutkować będzie niespotykanym do tej pory zasięgiem, częstotliwościami i mocą nadawania. Wykonalna stanie się także całkowita zmiana celu misji satelity, w tym zmiana jego pozycji na orbicie. Masa startowa EUTELSAT Quantum ma wynosić 3,5 t, a jego trwałość użytkową przewidziano na 15 lat. Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę w drugiej połowie 2020.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.