Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Transition – pierwszy etap prób zakończony

Lotnictwo cywilne, 05 czerwca 2009

Amerykańska Terrafugia zakończyła etap prób w locie prototypu samoloto-samochodu Transition. Wyniki pozwolą na wprowadzenie korekt do egzemplarza przedseryjnego. Pierwsze dostawy przesunięto na 2011.


Producent szacuje, że dwuosobowy Transition będzie mógł przelecieć ok. 740 km z prędkością przelotową ponad 190 km/h. Prędkość po drodze określana jest jako autostradowa, co w praktyce oznacza 90-100 km/h

Oblot hybrydowej konstrukcji odbył się 5 marca bieżącego (zobacz: Transition w powietrzu). Od tego czasu przeprowadzono dodatkowo 27 testów w locie, badając zachowanie maszyny, w tym własności pilotażowe, osiągi, zachowanie w czasie startów i lądowań oraz przejście z trybu lotniczego na drogowy. Sprawdzono również prędkości przeciągnięcia.

Według oblatywacza, emerytowanego pilota wojskowego, Phila Meteera, maszyna zaprezentowała dobre własności lotne, a uzyskane wyniki testów posłużą do wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w drugim prototypie, który ma stać się wzorcem do produkcji seryjnej.

Widok tyłu maszyny. Nawet jeżeli producentowi uda się pokonać trudności techniczne i rozpocząć sprzedaż udanego samoloto-samochodu, pewne jest jedno. Transition nie jest i nie będzie piękny... / Zdjęcia: Terrafugia

Budowa tego samolotu, oznaczonego jako Beta Prototype, jest wstępem do drugiego etapu prac badawczo-rozwojowych. Przedstawiciele Terrafugii ujawnili, że planują łącznie 4 etapy prac B+R, przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.

Poinformowali również, że początek dostaw planowany jest na 2011, co najwyraźniej oznacza powstanie kilkumiesięcznego opóźnienia. Poprzednie informacje mówiły bowiem o zakończeniu procesu certyfikacji - a więc w praktyce również rozpoczęcia dostaw - jeszcze w 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.