Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zderzenie śmigłowców nad Mali

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 26 listopada 2019

W Mali trwa realizowana przez wojska francuskie operacja Barkhane przeciwko rebeliantom islamskim. Od kilku dni komandosi tropili grupę rebeliantów przemieszczającą się samochodami i motocyklami w rejonie Liptako Malian w pobliżu granicy z Burkina Faso i Nigerią. Z powietrza wspierały ich śmigłowce uderzeniowe i transportowe oraz samoloty Mirage 2000.

Zdjęcie: MO Francji

Wczoraj wieczorem, ok. 19:40 czasu lokalnego dwa z wspierających komandosów śmigłowców – uderzeniowy Tiger HAP i transportowy Cougar manewrowały nisko nad ziemią. Wówczas doszło do ich zderzenia. Obie maszyny rozbiły się, ulegając całkowitemu zniszczeniu.

Gdy do wraków dotarli ratownicy, okazało się, że wszyscy lecący śmigłowcami zginęli na miejscu. W śmigłowcu Tiger HAP zginęło dwóch członków załogi, a w Cougarze 12 żołnierzy, w tym załoga i 6 komandosów (4 operatorów Groupement komandos montagne du 4e Régiment de chasseurs, operator 93e Régiment d'artillerie de montagne i operator 2e Régiment étranger du génie). Jedną z ofiar był dowódca operacji.

Jeden z rozbitych śmigłowców to wielozadaniowy (transportowy) Aérospatiale AS532 Cougar. Drugi to uderzeniowy Eurocopter EC665 Tiger HAP z 5 Regiment d’Helicopteres de Combat (5 RHC) ALAT, zwykle operujący z bazy Pau w Pirenejach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.