Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sojuz wyniósł satelitę inspekcyjnego

Astronautyka, Strategia i polityka, 26 listopada 2019

Wczoraj, 25 listopada 2019 o 20:52 czasu moskiewskiego (17:52 GMT) z kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1w z wojskowym satelitą inspekcyjnym. Start i lot przebiegły w sposób prawidłowy. Po kilku godzinach satelita został umieszczony na zaplanowanej orbicie z wykorzystaniem bloku Wołga. Nawiązano z nim stabilną łączność i przetestowano systemy pokładowe.

25 listopada 2019, 20:52 czasu moskiewskiego – z kosmodromu Plesieck startuje rosyjska rakieta nośna Sojuz-2.1w z wojskowym satelitą inspekcyjnym o nieujawnionym oznaczeniu (zapewne będzie to Kosmos-2542) / Zdjęcie: MO FR

Satelita inspekcyjny dla rosyjskich Wojsk kosmiczno-lotniczych został zbudowany na bazie zunifikowanej platformy wielozadaniowej. Jest wyposażony m.in. w aparaturę optyczną, która może być wykorzystana do wykonywania zdjęć powierzchni Ziemi. Jednak jego podstawowym zadaniem jest monitorowanie pracy innych satelitów. Manewrując na orbicie może się do nich zbliżać na niewielką odległość, by dokonać obserwacji optycznej i przechwytywać sygnały elektromagnetyczne. Obserwacja może dotyczyć zarówno satelitów własnych, jak i obcych.

Poprzedni satelita inspekcyjny podobnego typu został przez Rosjan umieszczony na orbicie w czerwcu 2017. Oznaczono go jako Kosmos-2519. W sierpniu oddzielił się od niego mały aparat – Kosmos-2521, który dokonał inspekcji innego rosyjskiego satelity wojskowego, którego typu nie ujawniono. Po 2 kolejnych miesiącach od satelity oddzielił się Kosmos-2523, który dokonał następnej inspekcji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.