Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa PC-12 w Dakocie Południowej

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 01 grudnia 2019

Wczoraj około południa z lotniska pod Chamberlain wystartował jednosilnikowy samolot Pilatus PC-12. Na jego pokładzie znajdował się pilot i 11 pasażerów w wieku od 7 do 81 lat – wszyscy z Idaho. Mieli lecieć do Idaho Falls w stanie Idaho. Lot odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych, w śnieżycy.

O 12:30 czasu lokalnego, ok. 50 km na zachód od miejsca startu, jeszcze w czasie wznoszenia, samolot zniknął z ekranów radaru kontroli lotów. Jego wrak znaleziono w polu kukurydzy w hrabstwie Brule w Dakocie Południowej.

Okazało się, że w katastrofie zginęło 9 osób, w tym pilot i dwoje dzieci. Wśród ofiar był Jim Hansen i jego synowie Kirk i Jim jr – wszyscy znani działacze Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów). Mężczyźni z rodzinami wracali z tradycyjnego polowania w Południowej Dakocie organizowanego w okresie Święta Dziękczynienia.

3 pozostałe osoby zostały ranne. To mężczyźni w wieku 17, 27 i 28 lat. Jeden z ocalałych trafił do szpitala w Chamberlain, drugiego zabrano do Avera Queen of Peace w Mitchell, a trzeci, znajdujący się w stanie krytycznym, został przewieziony do szpitala w Sioux Falls, około 200 km na wschód od Chamberlain.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Postępowanie wyjaśniające prowadzi komisja NTSB. Wstępny raport ma pojawić się w ciągu 2 tygodni. Nieoficjalnie eksperci wskazują na możliwość awarii technicznej w warunkach, które uniemożliwiały bezpieczne lądowanie. W tym czasie lądowania na lotnisku w Chamberlain były wstrzymane. Z powodu opadów śniegu na cały dzień zamknięto także autostradę międzystanową nr 90.

Jednosilnikowy dolnopłat Pilatus PC-12/47E zn. rej. N56KJ, który rozbił się wczoraj w Dakocie Południowej / Zdjęcie: Gerald Howard

Rozbity samolot to jednosilnikowy dolnopłat Pilatus PC-12/47E zn. rej. N56KJ, nr ser. 1431, wyprodukowany w 2013. Należał do kompanii naftowej Conrad & Bischoff Inc. Przedsiębiorstwo to, podobnie jak sieć handlowa Hansen K&J i kliniki odnowy biologicznej Kyani, należało do braci Hansen.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.