Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

M36 Jackson w poznańskim muzeum

Historia, Wojska lądowe, 03 grudnia 2019

28 listopada 2019 ostatecznie zakończyła się operacja przewiezienia do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu pozyskanego do jego zbiorów historycznego wozu bojowego – niszczyciela czołgów M36 Jackson, kojarzonego z końcowym etapem walk naszych pancerniaków o wyzwolenie zachodniej Europy.

Historyczny wóz jeszcze w Słowenii. Załadowano go na przyczepę niskopodwoziową 23 listopada 2019 / Zdjęcie: via Bogusław Winid

Pojazd pochodzi z kolekcji słoweńskiego Pivka Park, położonego 50 km od stolicy kraju – Lublany. Po ponad 7 latach starań, zapoczątkowanych pierwotnie 10 lat temu przez wiceministra spraw zagranicznych, Bugusława Winida (obecnie w Kancelarii Prezydenta RP) i dyrektora poznańskiego muzeum – ppłk. Tomasza Ogrodniczuka, słoweński M36 został za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego i słoweńskiego resortu obrony wymieniony na wycofanego z użytku w Polsce Mi-8. Ostateczna umowa została podpisana w czerwcu 2019, jednak finalne formalności – m.in. zgoda na transfer sprzętu bojowego z kraju do kraju – zajęły kilka miesięcy. Transportu wozu ze Słowenii do Polski podjęła się 10. Brygada Logistyczna z Opola. 23 listopada 2019 pojazd załadowano w Słowenii na drogę do Polski.

Transport polskiego Mi-8 do Słowenii był nie lada wyzwaniem / Zdjęcia: Pivka Park

Do polskich zbiorów w poznańskim muzeum trafił M36 – niszczyciel czołgów z działem kal. 90 mm w otwartej wieży, związany z końcowym etapem II wojny światowej, wyprodukowany w USA na przełomie 1944/1945 o numerze seryjnym 8AG064OD, który po wojnie przekazany został armii jugosłowiańskiej. To pojazd na podwoziu czołgu Sherman, który za pomocą potężnego działa był sobie w stanie poradzić niemal ze wszystkimi niemieckimi pojazdami pancernymi ostatniego etapu wojny.

Jackson będzie eksponowany w nowej siedzibie poznańskiego Muzeum Broni Pancernej na Ławicy – Woli, otwartej od 9 października 2019. O popularności placówki świadczy to, że nową siedzibę muzeum ppłk. Ogrodniczuka odwiedziło już ponad 7 tys. zwiedzających. Wszystkie prezentowane pojazdy, łącznie z najnowszymi, znajdą tam schronienie pod dachem.

M36 Jackson o numerze seryjnym 8AG064OD już w nowej siedzibie poznańskiego Muzeum Broni Pancernej na Ławicy-Woli, po drugiej stronie lotniska / Zdjęcia: via Bogusław Winid

Przerwa techniczna muzeum przewidziana jest w okresie od 14 grudnia 2019 do 15 stycznia 2020, po czym ppłk Ogrodniczuk zaprasza wszystkich chętnych do obejrzenia najnowszego eksponatu – M36. Kustosz poznańskiego muzeum zapowiada, że Jackson zostanie w najbliższej przyszłości odnowiony i odmalowany w barwach jednej z jednostek uczestniczących w Bitwie o Ardeny – zapoczątkowanej ostatnią niemiecką ofensywą na froncie zachodnim w grudniu 1944.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.