Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny test ukraińskiego Neptuna

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 07 grudnia 2019

28 listopada 2019 na Państwowym poligonie doświadczalnym Sił zbrojnych Ukrainy Alibiej nad Morzem Czarnym przeprowadzono kolejny test kompleksu przeciwokrętowego RK-360MC Neptun. Wystrzelony z wyrzutni naziemnej pocisk R-360 przeleciał ponad 250 km po zaplanowanej trasie. Towarzyszyły mu dwa samoloty Su-27UB wojsk lotniczych Ukrainy.

Jeden z Su-27UB lecący tuż za pociskiem R-360. Zdjęcie wykonane z drugiego samolotu tego typu, użytemu do obserwacji przebiegu testu / Zdjęcie: MO Ukrainy

Według dyrektora GosKKB Łucz – głównego projektanta kompleksu, Oleha Korostelewa, test z końca listopada zakończył badania pocisku R-360 jako aparatu latającego. Dotychczasowe loty odbywały się bowiem z wykorzystaniem pocisków bez systemu samonaprowadzania na cel z aktywną głowicą radiolokacyjną. Kolejne testy będą dotyczyły właściwości bojowych kompleksu.

Pocisk R-360 jest kopią rosyjskiego H-35 Uran. Nie jest jasne, na ile Ukraińcom udało się skopiować jego system naprowadzania na cel lub zaprojektować własny odpowiednik. Być może pokażą to dalsze testy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.