Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polskie oprogramowanie dla OP-SAT

Astronautyka, 11 grudnia 2019

Już ponad 100 przedsiębiorstw i instytucji z 17 europejskich krajów zgłosiło się do przetestowania swoich technologii kosmicznych na pokładzie satelity OPS-SAT. W przygotowaniu misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której start zaplanowany jest na 17 grudnia 2019, uczestniczyli m.in. specjaliści z warszawskiego GMV Innovating Solutions opracowując i wdrażając pełne oprogramowanie pokładowe. To pierwszy raz, gdy zaprojektowany i wykonany w Polsce tzw. flight software dla satelity ESA zostanie uruchomiony na orbicie.

Satelita OP-SAT zostanie wyniesiony na orbitę z Kourou w Gujanie Francuskiej 17 grudnia 2019 / Ilustracja: ESA

Ze względu na duże ryzyko i możliwe straty finansowe, przedsiębiorstwa z branży kosmicznej dość niechętnie biorą udział w drogich, komercyjnych misjach z nowych i nieprzetestowanych technologii. Jest to jedna z barier, która utrudnia szybki rozwój wielu obszarów sektora kosmicznego, w tym naziemnych systemów kontroli misji (Ground Control Segment). Aby przełamać negatywne nastawienie przedstawicieli branży do eksperymentów na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała misję wystrzelenia satelity CubeSat, który posłuży jako platforma do taniej weryfikacji nowych rozwiązań technologicznych w warunkach rzeczywistych, na orbicie wokół Ziemi.

Satelita OPS-SAT wyposażony jest w procesor 10 razy mocniejszy od używanych obecnie w statkach kosmicznych ESA i w zestaw eksperymentalnych podsystemów. Na orbicie biegunowej o wysokości 515 km sprawował będzie funkcję laboratorium do testowania m.in. sposobów kontrolowania satelitów i podsystemów pokładowych. Pozwoli to na demonstrację działania nowych technologii tanim kosztem na pokładzie małego satelity, zanim zostaną zaimplementowane do większych i bardziej kosztownych projektów.

OPS-SAT to bardzo ważny projekt dla GMV i polskiej branży kosmicznej. Po raz pierwszy polscy inżynierowie, pracujący w GMV opracowali i dostarczyli pełne oprogramowanie pokładowe z wszystkimi jego funkcjonalnościami dla satelity ESA. Projekt OPS-SAT realizowany jest w ramach General Support Technology Programme (GSTP), przedsięwzięcia opcjonalnego ESA umożliwiającego rozwój unikalnych technologii i kompetencji w polskich przedsiębiorstwach. Udział GMV w misji OPS-SAT nie tylko utrwala wizerunek polskiej branży kosmicznej jako zaufanego i kompetentnego dostawcy ESA, ale również pokazuje korzyści z inwestowania przez Polskę w programy opcjonalne ESA – mówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV.

Do zadań warszawskiej spółki w ramach projektu OPS-SAT należało opracowanie pełnego oprogramowania pokładowego misji, a także zaprojektowanie i wdrożenie szeregu systemów dla satelity. Do tych ostatnich należy m.in. ADCS (Attitude Determination and Control System) – jeden z najważniejszych elementów oprogramowania każdego satelity odpowiedzialny za prawidłową komunikację z urządzeniem i kontrolowanie trajektorii jego ruchu po orbicie, a także FDIR (Failure Detection Identification and Recovery), umożliwiający monitorowanie parametrów podsystemów satelity, a w razie wykrycia nieprawidłowości przestawienie go w bezpieczny tryb.

Specjaliści GMV odpowiedzialni byli również za integrację nowego algorytmu kompresji danych POCKET+ i przygotowanie i implementację standardu protokołu wymiany informacji MOS (Mission Operation Services).

Każdy satelita kierowany jest z Ziemi za pomocą specjalnego oprogramowania i infrastruktury naziemnej (Ground Control Segment). Jednym z kluczowych celów misji jest zademonstrowanie działania MOS w warunkach operacyjnych, w trakcie kontrolowania satelity i jego ładunku użytecznego. Jeśli stworzone przez GMV rozwiązanie zadziała, to ma szansę stać się standardem stosowanym we wszystkich satelitach ESA i nie tylko, jest to bowiem standard opracowywany przez wszystkie największe agencje kosmiczne na świecie łącznie z NASA. Postawi to GMV w roli wiodącej marki, która jako pierwsza zaimplementowała standard MOS do użytku na orbicie – tłumaczy Krystyna Macioszek, inżynier oprogramowania pokładowego w GMV i koordynatorka projektu.

Satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Kourou w Gujanie Francuskiej na pokładzie Sojuza STA/Fregat. Start rakiety zaplanowany jest na 17 grudnia 2019, o godzinie 9:54 (czasu środkoweuropejskiego). Właścicielem misji jest ESA, a satelita będzie kierowany z Europejskiego Centrum Operacji Satelitarnych ESOC. Całkowity koszt misji wynosi ok. 2,5 miliona euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.