Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Moneta 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

Lotnictwo wojskowe, Historia, 12 grudnia 2019

Dzisiaj, 12 grudnia 2019, Narodowy Bank Polski wpro­wadza do obiegu okolicznościową srebrną monetę o nominale 10 zł  pn. 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Numizmat ma średnicę 32 mm i masę 14,14 g. Projektantem monety jest Robert Kotowicz.

/ Ilustracje: NBP

Rewers monety nawiązuje do początków polskiego lotnictwa wojskowego. Pokazano na nim sylwetkę samolotu myśliwskiego Fokker E.V (D.VIII), na jakim latali polscy piloci w walkach przeciwko Ukraiń­com o Lwów i na froncie południowym w 1918. Samolot ma na skrzydłach duże biało-czerwone szachownice – znak rozpoznawczy polskiego lot­nictwa wojskowego przyjęty w 1918. Nad nim umieszczono zaprojektowaną przez prof. Wła­dysława Gruberskiego i wprowadzoną w 1919 odznakę pilota wojskowego, tzw. gapę, przed­stawiającą orła z rozpostartymi w locie skrzy­dłami, trzymającego w dziobie wieniec laurowy. Całość umieszczona jest na tle widocznej z lotu ptaka siatki pól, charakterystycznej dla polskiego krajobrazu. Na awersie monety, nawiązującym do współczesnego polskiego lotnictwa wojsko­wego, przedstawiono sylwetki dwóch samolotów F-16 w locie.

Prezentacji kolekcjonerskiego numizmatu towarzyszy wystawa Sto lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Na ekspozycji zaprezentowane będą elementy wyposażenia lotniczego: czapki, gogle, mapniki, nakolanniki, odznaczenia, a także ponad 40 modeli statków powietrznych w różnych skalach:  szybowców (m.in. SZD-25 Lis, IS-1 Sęp, SZD-Bocian), śmigłowców (m.in. Mi-4, Mi-2, Mi-24) i samolotów, (m.in. TS-11 Iskra, Lm-5, Jak-11, Fokker E-V, Mosquito, Spitfire, MiG-21, MiG-29 i F-16). Wystawę można obejrzeć do 10 stycznia 2020 w holu warszawskiego Oddziału Okręgowego NBP (Pl.  Powstańców Warszawy 4).
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.