Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe centrum szkolenia NATO

Lotnictwo wojskowe, Wojska specjalne, Strategia i polityka, 13 grudnia 2019

Bułgaria, Chorwacja, Słowenia i Węgry wspólnie otworzyły 11 grudnia w 93. bazie Hrvatsko Ratno Zrakoplowstwa i Protizracnej Obrany (HRZiPO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej Chorwacji) Zadar-Zemunik Wielonarodowe centrum szkolenia lotniczego. Placówka ma zajmować się szkoleniem załóg lotniczych śmigłowców zajmujących się transportem sił specjalnych.

W ramach ceremonii inauguracji Wielonarodowego centrum szkolenia żołnierze HRZiPO i sił specjalnych przeprowadzili pokaz infiltracji siedziby terrorystów z użyciem śmigłowców Mi-171Sz osłanianych przez OH-58D / Zdjęcia: MO Chorwacji

W ceremonii uczestniczyli szefowie resortów obrony czterech sojuszniczych krajów: Krasimir Karakaczanow, Krstičević, Karl Erjavec i Tibor Benko oraz szef sztabu generalnego chorwackich sił zbrojnych gen. Mirko Sundov, zastępca sekretarza generalnego NATO Camille Grand i dowódca dowództwa operacji specjalnych NATO, gen.  broni Eric P. Wendt.

Wielonarodowe centrum szkolenia lotniczego uosabia to, co oznacza NATO – sojusznicy osiągają razem więcej niż kiedykolwiek mogli zrobić indywidualnie. Zobowiązując się do szkolenia nowej generacji załóg lotniczych dla sił specjalnych, kładziecie podwaliny pod coraz bardziej doskonałe operacje połączone – powiedział zastępca sekretarza generalnego Camille Grand.

Dziś najważniejsze jest to, że Chorwacja nie jest już sama. Budujemy nowe zdolności, które są ważne dla naszego kraju, armii, NATO, a co ważniejsze, budujemy przyszłość razem z naszymi partnerami i sojusznikami. Jestem dumny, że w Chorwacji najlepsi piloci zostaną przeszkoleni do wykonywania operacji specjalnych sił – dodał minister Krstičević.

Centrum rozpocznie działalność w 2020 od szkolenia teoretycznego. W następnym roku zostanie zainaugurowane szkolenie lotnicze. Umiejscowienie Centrum w Zadarze oferuje możliwość szkolenia załóg śmigłowców w różnych lokalizacjach geograficznych – w górach, na morzu i na wyspach.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.