Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

W Sewastopolu zatonął dok z okrętem podwodnym

Wypadki, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 15 grudnia 2019

W nocy z soboty na niedzielę 15 grudnia, w Zatoce południowej bazy w Sewastopolu zatonął wycofany z użycia dok pływający PD-16. Wraz z nim zatonął okręt podwodny B-380 proj. 641B Som. Dok nie zatonął całkowicie. Nad wodę wystaje około jedna czwarta jego wysokości. Okręt podwodny po kilku godzinach wypłynął na powierzchnię i przewrócił się na bok.

Zatopiony u wybrzeża Sewastopolu pływający dok PD-16 z okrętem podwodnym B-380 proj. 641B. Jak widać, jednostka przewróciła się na bok po wypłynięciu na powierzchnię / Zdjęcie: via Aristarch Ludwigowicz

W efekcie incydentu nikomu nic się nie stało. Obecnie trwają przygotowania do odholowania zespołu dok-okręt na pełne morze. Tam ma on zostać ostatecznie zatopiony. Dostęp do wybrzeża w pobliżu zatopionego doku został zablokowany przez żandarmerię.

Pływający dok PD-16 zbudowano w 1941. Wykorzystywano go do remontów okrętów różnych typów o wyporności do 5 tys. ton.

Pływający dok PD-16 z okrętem podwodnym B-380 proj. 641B jeszcze na powierzchni wody. Taki stan utrzymywał się przez wiele lat po decyzji o przekazaniu okrętu do remontu / Zdjęcie: via Aristarch Ludwigowicz

Zwodowany w 1982 okręt podwodny B-380 Gorkowskij komsomolec proj. 641B Som przeznaczono do remontu jeszcze w 1991. Na to zabrakło jednak wówczas środków. W 2005 jednostkę włączono do składu 247. wydzielonego dywizjonu okrętów podwodnych. 3 lata później nadano jej nową nazwę – Swiatoj kniaź Georgij. W 2009 na remont okrętu przeznaczono 900 mln rubli. Prac jednak nie zrealizowano, a okręt ostatecznie wycofano ze składu WMF FR w 2016.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.