Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Huracán RWD na lotnisku w Bolonii

Lotnictwo cywilne, 16 grudnia 2019

Spółka Automobili Lamborghini już po raz szósty dostarczyła portowi lotniczemu w Bolonii nowy samochód dla koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego (popularnie zwany follow me). Tym razem jest to Lamborghini Huracán RWD, napędzany 5,2-l silnikiem V10 o mocy 580 KM.  Może on rozwinąć 320km/h, jednak na płycie lotniska będzie mógł poruszać się z prędkością najwyżej 50 km/h.

Lamborghini Huracán RWD będzie eksploatowany na lotnisku w Bolonii tylko do końca stycznia 2020  / Zdjęcia: Automobili Lamborghini

Siedziba Lamborghini znajduje się w miejscowości Sant’Agata Bolognese, leżącej w pobliżu bolońskiego lotniska. Współpraca obydwu przedsiębiorstw rozpoczęła się w 2013, gdy z okazji 50-lecia istnienia producent dostarczył portowi samochód follow me Aventador LP700-4. Od tego czasu co roku na bolońskim lotnisku pojawia się nowy Lamborghini – Huracán LP610-4 w 2014 i 2016 oraz Huracán RWD w 2015, 2017 i 2018.

Samochody, którymi poruszają się koordynatorzy ruchu lotniczego naziemnego mają naniesione charakterystyczne jaskrawe malowanie z czarną szachownicą, dzięki któremu są widoczne dla załóg statków powietrznych w różnych warunkach atmosferycznych. Są one wyposażone w radiostację, umożliwiającą łączność  z innymi służbami pracującymi w porcie lotniczym i skaner umożliwiający nasłuch korespondencji pomiędzy załogami statków powietrznych a kontrolerami ruchu lotniczego. Na dachu zamontowane są światła błyskowe, służące do przekazywania informacji dla załóg statków powietrznych.

Koordynator ruchu lotniczego naziemnego (tzw. marszałek, z ang. słowa marshaller) po wylądowaniu samolotu na lotnisku przejmuje bezpośrednio od wieży kontroli ruchu lotniczego odpowiedzialność za samolot i pasażerów. Załoga samolotu, podążając za samochodem marszałka (follow me) kołuje na odpowiednie stanowisko na płycie postojowej. Tam inny marszałek za pomocą świateł ustawia statek powietrzny na właściwym miejscu. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne manewrowanie pojazdów zajmujących się m.in. obsługą pasażerów i ich bagażu, tankowaniem, dostawą cateringu, a w zimie odladzaniem.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.