Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie kupują M829A4

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 grudnia 2019

Amerykański Departament Obrony poinformował o zawarciu kontraktu o wartości 100,29 mln USD z Alliant Techsystems Operations LLC, wchodzącego w skład koncernu Northrop Grumman. Umowa dotyczy produkcji najnowszej amunicji podkalibrowej M829A4 kal. 120 mm.

Najnowsza amunicja M829A4 jest używana wyłącznie przez załogi amerykańskich czołgów M1 Abrams uzbrojonych w gładkolufową armatę M256 kal. 120 mm / Ilustracja: Departament Obrony USA

Nie jest znana ilość zamówionej amunicji. Jej produkcja będzie się odbywać się w kilku zakładach w Stanach Zjednoczonych, a także w zakładzie w Niemczech. Dostawy mają zostać zrealizowane do 26 lutego 2022.

Jest to już kolejna umowa na dostawę najnowszej amunicji. Pierwsze zamówienie na M829A4 w ramach produkcji niskoseryjnej Departament Obrony złożył już w 2014.

M829A4 to amunicja APFSDS (podkalibrowa stabilizowana brzechwowo z odrzucanym sabotem) z rdzeniem ze zubożonego uranu, przeznaczona do zwalczania ciężko opancerzonych celów osłoniętych pancerzem reaktywnym trzeciej generacji. W porównaniu do starszego typu M829A3 nowa amunicja charakteryzuje się zmienionym penetratorem o poprawionych charakterystykach, wykorzystaniem nowego prochu, a także zastosowaniem programatora.

Ten ostatni element jest nietypowy dla amunicji podkalibrowej. Programatory są używane głównie w amunicji wielozadaniowej lub odłamkowej. Powód użycia programatora w amunicji APFSDS nie jest znany. Domniemywa się, że programator może służyć do programowania prekursora w pocisku APFSDS. Zaprogramowany prekursor ma być uwalniany w odpowiednim momencie przed trafieniem pancerza w celu ułatwienia pokonania ciężkiego ERA i systemów ochrony aktywnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.