Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja kupuje izraelskie Proboty

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 grudnia 2019

Francuska Agencja Innowacji Obronnych (Agence d’innovation de défense, AID), będąca częścią Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia (DGA), ogłosiła, że rozstrzygnęła przetarg na zakup bezzałogowych pojazdów lądowych. Wybrany został izraelski Roboteam Probot. Izraelskie przedsiębiorstwo oferuje je z francuskim GACI. Zespół wygrał z innymi spółkami joint venture, w tym Milrem Robotics / CNIM i Nexter / Shark Robotics.

Kontrakt na zakup 5-8 ma być wart ponad 1 mln Euro. Powinien zostać podpisany do końca 2019. Do służby Proboty mają trafić w połowie 2020 w misjach realizowanych przez Francuzów w Afryce (operacja Barkhane).

Bezzałogowe pojazdy lądowe Roboteam Probot są już używane przez wojska lądowe USA i Izraela / Zdjęcie: Roboteam

Czterokołowy Probot o masie 410 kg nie jest uzbrojony. Został zaprojektowany przede wszystkim jako platforma wsparcia logistycznego. Można go wyposażyć w moduły ISR (wywiadu, nadzoru i rozpoznania) lub ewakuacji medycznej. Probot można wyposażyć w gąsienice, jeśli wymaga tego teren. Platforma może przewozić ponad 700 kg ładunku.

Probot jest kontrolowany przez bezpieczne bezprzewodowe urządzenie ROCU-7. Jego bezpośredni standardowy zasięg wynosi 500 metrów. Probot może działać do 8 godzin na jednym ładowaniu akumulatora.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.