Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni start rakiety Rokot

Astronautyka, 27 grudnia 2019

27 grudnia 2019 o 2:11 czasu moskiewskiego (26.12.19 o 23:11 UTC) z wyrzutni nr 3 platformy startowej nr 133 kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Rokot z 3 satelitami telekomunikacyjnymi Goniec-M (nr 24, 25 i 26) i satelitą wojskowym. Start przebiegł prawidłowo. Satelity trafiły na zaplanowane orbity z wykorzystaniem bloku przyspieszającego Briz-KM. Odbyło się to pod kontrolą Wojsk kosmicznych WKS.

Wielozadaniowy system satelitarnej łączności personalnej (MSPSS) Goniec-D1M zapewnia łączność abonentom stacjonarnym i mobilnym na całym globie. Satelity Goniec-M operują na niskich (ok. 1500 km) orbitach okołoziemskich. Ich funkcjonowanie kontroluje AO Sputnikowaja sistiema Goniec (51% udziałów ma w niej Roskosomos).

Rakieta nośna Rokot z 3 satelitami telekomunikacyjnymi Goniec-M i satelitą wojskowym startuje z kosmodromu Plesieck / Zdjęcie: Roskosmos

Rokot to zmodyfikowana strategiczna rakieta balistyczna RS-18 (UR-100N). Pierwszy raz rakieta tego typu wystartowała z Plesiecka 16 maja 2000. W 31 startach Rokoty wyniosły na orbity 74 satelity różnych typów i przeznaczenia.

Dzisiejszy start był ostatnim z wykorzystaniem Rokota. Tego typu rakiety były wyposażane w systemy sterowania dostarczane przez przedsiębiorstwa ukraińskie. Po wprowadzeniu embarga na ich dostawy rosyjskie Centrum Chruniczewa opracowało rodzime rozwiązanie. Kolejne starty będą realizowane z wykorzystaniem zmodernizowanych w ten sposób rakiet Rokot-M (Rokot-2).

W 2019 Roskosmos przeprowadził 25 startów rakiet nośnych. Wszystkie były udane. Tym samym Rosja uplasowała się na trzecim miejscu pod względem liczby lotów kosmicznych. Pierwsze w 2019 były Chiny – 33 starty (w tym 31 udanych), a drugie Stany Zjednoczone Ameryki – 27 startów.


Drukuj Góra