Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Awangardy w linii

Strategia i polityka, Wojska specjalne, 27 grudnia 2019

Ministerstwo obrony FR poinformowało, że dziś o 10:00 rozpoczął dyżur bojowy pułk uzbrojony w rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi Awangard. Jednostka wchodzi w skład Jasieńskiej dywizji rakietowej RWSN (rakietowych wojsk specjalnego przeznaczenia). Wyrzutnie rozmieszczono w rejonie dombarowskim w obwodzie orenburskim. Minister obrony Siergiej Szojgu zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Rosja jest jedynym państwem uzbrojonym w taką broń. I przez wiele lat ten stan się nie zmieni...

Zdjęcie: MO FR

O opracowywaniu kompleksu Awangard z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi MO FR poinformowało na początku marca 2018. Wówczas też został zawarty kontrakt na dostawy seryjnych kompleksów i budowę niezbędnej infrastruktury. Z towarzyszącej informacji prezentacji wynikało, że skrzydlata głowica Awangarda może poruszać się z prędkością Ma20 manewrując w różnych płaszczyznach w górnych warstwach atmosfery. Nie jest znany żaden system obronny, który mógłby zwalczać taki pocisk.

Pod koniec grudnia 2018 MO FR poinformowało o przeprowadzeniu testu kompleksu. Rakietę z hiperdźwiękową głowicą manewrującą wystrzelono z rejonu dombarowskiego. W maju 2019 poinformowano o zakończeniu przygotowania podstawowej infrastruktury i rozpoczęciu dostaw seryjnych Awangardów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.