Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany start Long March 5

Astronautyka, Strategia i polityka, 27 grudnia 2019

Dziś o 20:45 czasu lokalnego (12:45 GMT) z ośrodka kosmicznego Wenchang na wyspie Hajnan wystartowała rakieta nośna Long March 5 (Chang Zheng, Długi Marsz) 5 Y3. Najcięższa chińska rakieta wyniosła na orbitę geostacjonarną, również najcięższego w chińskiej historii, 8-tonowego satelitę komunikacyjnego Shijian 20. Misja trwała 33 minuty.

Satelita Shijian 20 bazuje na prototypowej platformie DFH-5 z układem zasilającym o mocy 28 kW. Przepustowość jej systemów komunikacyjnych sięga 70 Gb/s w paśmie Ka. To pasmo wykorzystywane w mobilnych sieciach telekomunikacyjnych nowej generacji 5G. Shijian 20 jest wyposażony również w optyczny laserowy terminal komunikacyjny o prędkości przesyłania danych do 4,8 Gb/s. Satelity tego typu mają zaspokoić potrzeby chińskiej łączności satelitarnej przez 10-15 lat.

Najcięższa chińska rakieta nośna Chang Zheng 5 Y3 startuje z ośrodka kosmicznego Wenchang na wyspie Hajnan, 27 grudnia 2019, 20:45 czasu lokalnego (12:45 GMT) / Zdjęcie: CCTV

Rakieta nośna Chang Zheng 5 ma długość 57 m, a jej średnica wynosi 5 m. Może wynosić na niskie orbity ładunki ważące do 25 t, a na przejściowe głowice geostacjonarne satelity ważące 14 t. Chińczycy planują wykorzystanie zmodyfikowanych rakiet Chang Zheng 5 w misjach księżycowych i marsjańskich.

Pierwszy, udany start rakiety Chang Zheng 5 przeprowadzono w listopadzie 2016. Kolejny, w lipcu 2017, z satelitą Shijian 18, był nieudany (Nieudany start DFH-5, 2017-07-02). Przez 2 lata prowadzono prace nad modyfikacjami, które miały zwiększyć niezawodność Chang Zheng 5.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra